Ekonomika

VIDEO: Farmári pri okrúhlom stole: Pôdu treba chrániť ústavnou cestou

TASR, 20. apríla 2017 16:05, aktualizované 20. apríla 16:30

Účastníci okrúhleho stola taktiež diskutovali okrem pozemkových úpravách aj o tzv. náhradných výmerách.

Na snímke zľava starosta mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Rudolf Kusý, za Agrárnu komoru Slovenska Slávka Lošonská, za Vidiecku platformu Lucia Gallová, štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriel Csicsai, predseda poslaneckého klubu SNS v NR SR Tibor Bernaťák počas tlačovej konferencie Vidieckej platformy po verejnom okrúhlom stole na tému "Pôda", 20. apríla 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Pavol Zachar
Bratislava 20. apríla (TASR) - Pôdu treba chrániť ustanoveniami v ústave. Uviedla to dnes na tlačovej konferencii v záveroch z diskusného podujatia - verejného okrúhleho stola o pôde prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová.

Verejný okrúhly stôl na tému pôdy zorganizovala Vidiecka platforma s podporou Agrárnej komory Slovenska (AKS), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Združenia mladých farmárov Slovenska a Slovenského zväzu agropodnikateľov a rodinných fariem a Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska."Zhodli sme sa opakovane na tom a súhlasíme s tým, že pôdu treba chrániť ústavnou cestou. Následne ako druhý krok vnímame nevyhnutnosť nastaviť, novelizovať príslušné zákony, najmä zákon 330 z roku 1991 (o pozemkových úpravách) a zákon 504 z roku 2003 (o nájme poľnohospodárskych pozemkov)," povedala Gallová.

Zúčastnení sa podľa nej zhodli taktiež na tom, že pôda nie je investičnou komoditou. "Pôdu vnímame ako neobnoviteľný prírodný zdroj a ako výrobný nástroj, prostriedok, ktorý zabezpečuje obživu spoločnosti a prináša prácu pre spoločnosť," podčiarkla.Účastníci okrúhleho stola podľa Gallovej taktiež diskutovali okrem pozemkových úpravách aj o tzv. náhradných výmerách. "V rámci celej poľnohospodárskej obce máme zhodu na tom a súhlasíme, aby sa pôda sceľovala (komasovala), pretože je veľmi rozdrobená. Zároveň máme zhodu na tom, aby náklady (spojené so sceľovaním) uhradil štát," dodala Gallová.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:55

FIĽO: Chceme zvýšiť produkciu a investovať do papierní v Slavošovciach
História výroby papiera v Slavošovciach sa datuje do roku 1817, keď bol miestny chátrajúci hámor prestavaný na papierenský mlyn.

sk
dnes 16:49

Piaty deň štrajku vo Volkswagene. Smerujeme k dohode, tvrdia odborári
Odborári predostreli zamestnávateľovi návrh, ktorý počíta s rovnakými financiami ako doteraz, no podniku navyše dokázali ušetriť peniaze.

sk
dnes 16:33

V Rimavskej Bani komunikujú s občanmi viacerými elektronickými formami
Starostka, ktorá predtým pôsobila v IT oblasti a technológie sú jej podľa vlastných slov blízke, sama vytvorila aj novú obecnú stránku a osobne ju i spravuje.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac