Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Ekonomika

FICO: Chceme,aby si krajina,ktorá dobrovoľne opúšťa EÚ,splnila záväzky

Slovenský premiér Robert Fico podpisuje Varšavskú deklaráciu v závere summitu zoskupenia V4 vo Varšave 28. marca 2017. Za ním zľava český premiér Bohuslav Sobotka, maďarský premiér Viktor Orbán a poľská premiérka Beata Szydlová. Poľsko je v súčasnosti predsedníckou krajinou Vyšehradskej skupiny. Foto: TASR/AP

Len za Slovenskú republiku hovoríme o takmer 80.000 ľuďoch a chceme zagarantovať, že títo ľudia po odchode Spojeného kráľovstva nebudú obyvateľmi Veľkej Británie druhej kategórie, opísal premiér.

Varšava 28. marca (TASR) – Krajina, ktorá sa dobrovoľne rozhodla opustiť Európsku úniu (EÚ), by si mala splniť všetky záväzky, ktoré voči nej má. Po dnešnom summite krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vo Varšave to zdôraznil slovenský premiér Robert Fico.

Predstavitelia vlád Poľska, Slovenska, Českej republiky a Maďarska totiž dnes diskutovali aj o brexite, teda odchode Veľkej Británie z EÚ. Očakáva sa, že Spojené kráľovstvo už v stredu (29.3.) oficiálne spustí proces vyjednávania o vystúpení z únie.

Podľa Fica dnes zástupcovia V4 identifikovali dve témy, ktoré ich v tejto súvislosti mimoriadne zaujímajú. Prvou je postavenie občanov krajín V4, ktorí žijú, študujú či pracujú vo Veľkej Británii. "Len za Slovenskú republiku hovoríme o takmer 80.000 ľuďoch a chceme zagarantovať, že títo ľudia po odchode Spojeného kráľovstva nebudú obyvateľmi Veľkej Británie druhej kategórie," opísal premiér.

Rovnako podľa neho krajiny V4 chcú vedieť, ako si bude Spojené kráľovstvo plniť finančné záväzky, ktoré mu vyplývajú z členstva v EÚ. "Mimoriadne nás to zaujíma, najmä z pohľadu viacročného finančného rámca, ktorý končí v roku 2020," upozornil. Teda čo to bude znamenať, ak sa v roku 2019 definitívne ukončia rozhovory medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ, aký vplyv to bude mať na eurofondy. "My len chceme, aby si krajina, ktorá sa dobrovoľne rozhodla opustiť Európsku úniu, splnila všetky záväzky, ktoré má," podčiarkol Fico.



V súvislosti s vyjednávaním o brexite český premiér Bohuslav Sobotka upozornil, že čo sa týka nasledujúcich dvoch rokov rokovaní, je potrebné sledovať prípadné zmeny na britskom pracovnom trhu. Kým totiž neubehne táto dvojročná lehota, Briti sú plnohodnotnými členmi únie so všetkými právami aj povinnosťami.

"Preto by Veľká Británia nemala prijímať žiadne rozhodnutia obmedzujúce našich pracovníkov, pretože by to bolo v rozpore so zásadami, ktoré sú platné v EÚ," argumentoval Sobotka.

Predsedníčka vlády Poľskej republiky Beata Szydlová dodala, že krajinám V4 záleží na tom, aby vzťahy s Veľkou Britániou boli dobré. "Aby to bol naďalej dôležitý partner pre EÚ," uviedla.

Predstavitelia V4 diskutovali dnes aj o téme migrácie. Slovenský premiér Fico zdôraznil, že principiálne nesúhlasí s tým, aby sa téma postoja niektorých členských štátov EÚ k migrácii spájala s tým, aké možnosti budú mať tieto krajiny v budúcnosti v kohéznej politike. "Toto je vydieranie, ktoré za vládu SR principiálne odmietam," dodal.

Počas dnešného stretnutia vo Varšave otvoria premiéri aj Inovačný summit strednej a východnej Európy, na ktorom budú diskutovať o regionálnej spolupráci v oblasti vývoja inovatívnej ekonomiky a podpíšu Varšavskú deklaráciu, ktorá posilní spoluprácu V4 v tejto oblasti. Súčasne si pozrú technologický park, na ktorom budú vystavovať aj slovenské firmy, ktoré sa venujú inováciám a novým technológiám. Fico sa vráti späť do vlasti dnes v podvečerných hodinách.

Inovácie a výskum sú otázkou prežitia krajiny v silnej konkurencii v EÚ



Inovácie, veda a výskum nie sú pre slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) žiadnou módnou vecou. Považuje ich za otázku prežitia krajiny v silnej konkurencii v rámci Európskej únie.

Premiér to zdôraznil dnes vo Varšave na Inovačnom samite strednej a východnej Európy, na ktorom sa zúčastnil spolu s predsedami vlád krajín V4. Diskutovali tu spolu o regionálnej spolupráci v oblasti vývoja inovatívnej ekonomiky a podpísali Varšavskú deklaráciu, ktorá má posilniť spoluprácu Vyšehradskej skupiny v tejto oblasti.

Premiér Fico vyzdvihol súčasný hospodársky rast krajín V4, ale pripomenul, že nie je postavený na inováciách, vede a výskume. Ale ak chcú krajiny prežiť a zachovať si dynamiku rastu, musia podľa neho zmeniť jeho štruktúru. "Musíme zabezpečiť, že podstatná časť bude založená práve na vede, výskume a inováciách," vyzval Fico.

Upozornil zároveň na jeden nebezpečný trend, ktorý existuje a pomenovala ho aj Rímska deklarácia. Hovorí o tom, že Európska únia chce postupovať spoločne a jednotne, ale sú krajiny, ktoré tvrdia, že tam, kde budú chcieť byť rýchlejšie, nikto ich nemôže zastaviť. "Dajme si preto pozor, aby nás niekto práve z tohto dôvodu nevyradil a nestali sa z nás možno krajiny druhej alebo tretej kategórie," upozornil Fico.

Ocenil podpis Varšavskej deklarácie, pretože spája krajiny V4 aj v téme inovácií, vedy a výskumu. "Rozumieme si v mnohých témach a bude dobré, keď si budeme rozumieť aj tu," konštatoval. Zároveň by veľmi rád privítal, keby sa formát V4 spojil, pokiaľ ide o komunikáciu, aj s takými krajinami, kde sú inovácie, veda a výskum na vrcholnej úrovni. Napríklad Južná Kórea či Japonsko. "Myslím si, že to je priestor, kde by V4 mala byť ešte podstatne aktívnejšia," doplnil.

Predsedníčka vlády Poľskej republiky Beata Szydlová uviedla, že jej záleží na tom, aby bola V4 vnímaná ako také stredisko výskumu a rozvoja inovácií. "A aby sme si vymieňali príklady dobrej praxe," opísala. Dúfa, že pri napĺňaní týchto cieľov pomôže aj Varšavská deklarácia.

Predsedovia vlád krajín V4 predtým vo Varšave absolvovali aj samit krajín V4, kde spoločne diskutovali o aktuálnych témach v rámci EÚ, ako je napríklad brexit či migrácia. V podvečerných hodinách sa premiér Fico vrátil späť do vlasti.