< sekcia Ekonomika

Premiér: SR má podmienky pre poskytnutie finančnej pomoci Cypru

Na snímke spoločná fotografia lídrov EÚ počas dvojdňového summitu EÚ v Bruseli 14. marca 2013. Foto: TASR/AP Photo

Eurozóna trvá na konsolidácii financií v roku 2013 podľa plánu, tvrdí Robert Fico.

Brusel 15. marca (TASR) - Otázka programu finančnej pomoci pre Cyprus nebola témou nočného summitu eurozóny v Bruseli, uviedol predseda vlády SR Robert Fico. Slovensko má podľa neho voči tejto ostrovnej krajine špecifické požiadavky.

"O Cypre sme nehovorili, nebola to téma summitu, ale Slovensko naďalej požaduje, aby Cyprus aktívnejšie spolupracoval pri výmene informácií s ostatnými štátmi Európskej únie," uviedol Fico po skončení summitu sedemnásťčlennej skupiny.

V prípade Slovenska ide o preskúmanie pozadia cyperských firiem, ktoré pôsobia na Slovensku, pričom mnohé z nich sa v minulosti zúčastňovali na privatizácii a tendroch v hospodárskej oblasti.

"My chceme vedieť, kto sú ich skutoční vlastníci, nie iba konatelia či riaditelia," spresnil Fico. Dodal, že na Slovensku funguje veľa cyperských firiem, o ktorých "nič nevieme."

Za takýmito firmami podľa neho môžu stáť známe slovenské osobnosti, možno aj z oblasti politiky, ktoré sa ukryli na Cypre, nakoľko tam funguje obchodné tajomstvo.

Premiér pripomenul, že komunikácia s Cyprom sa v tejto oblasti zlepšila, pretože kým v minulosti prísun požadovaných informácií z Cypru trval "niekoľko sto dní," koncom roka 2012 prišla odpoveď na jednu žiadosť už za 15 dní.

"Očakávam od Cypru, že tieto informácie bude poskytovať. Bude to jedna z významných podmienok nášho prípadného súhlasu na finančnú pomoc tejto krajine," upozornil Fico.

Premiér však odmietol komentovať, či Slovensko použije právo veta pri hľadaní konsenzu pre finančnú pomoc Cypru. O tom je podľa neho predčasné hovoriť a treba si počkať na výsledok mimoriadneho zasadnutia ministrov financií eurozóny, ktoré sa uskutoční dnes poobede v Bruseli.

Slovenský premiér však priznal, že Slovensko vo svojich požiadavkách voči Cypru nie je osamotené a dodal, že stále máme podporu viacerých štátov eurozóny. V tomto kontexte upozornil na Nemecko, ktoré má veľké výhrady voči finančnej pomoci Cypru. Dôvodom je pranie špinavých peňazí a podozrivé prepojenia na podnikateľov s pochybnou povesťou z Ruska, ktorí podnikajú na Cypre.Eurozóna trvá na konsolidácii financií v roku 2013 podľa plánu

Prvý tohtoročný summit eurozóny, ktorý nasledoval hneď po ukončení summitu EÚ, sa venoval ekonomickej a finančnej situácii v eurozóne a opatreniam, ktoré členovia menovej únie potrebujú prijať v najbližšom období. Uviedol to predseda vlády SR Robert Fico po skončení summitu 17-člennej skupiny.

Premiér upozornil, že Slovenská republika je v rámci eurozóny jednou z mála krajín s pozitívnym ekonomickým rastom, ale neteší ho skutočnosť, že eurozóna ako blok je v recesii.

"Keď sa pozrieme na stav niektorých krajín z hľadiska verejného dlhu, deficitu alebo iných ukazovateľov, tak je to niečo, čo Slovensko môže do budúcnosti ovplyvňovať z hľadiska hospodárskeho rastu," uviedol Fico v rozhovore pre TASR.

V rámci súčasnej pracovnej agendy lídrov eurozóny je najväčší záujem o cestu podpory zamestnávania mladých ľudí. To je podľa premiérových slov pre lídrov eurozóny mimoriadne vážny problém.

"Hovorilo sa veľa o opatreniach na podporu hospodárskeho rastu, ale prevláda spoločný názor, že konsolidácia verejných financií musí v roku 2013 pokračovať podľa plánu," zdôraznil premiér.

Fico pripomenul, že Slovensko sa na európskej scéne zaviazalo, že bude mať deficit pod troma percentami, a to podľa neho aj dosiahne. V ďalšom období sa všetky krajiny eurozóny budú musieť prispôsobovať tempu konsolidácie verejných financií tak, aby to nešlo proti hospodárskemu rastu, opísal Fico názorovú zhodu predstaviteľov eurozóny.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.