< sekcia Ekonomika

V dôsledku pádu líry oslabujú aj meny latinskoamerických krajín

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kríza v Turecku podľa expertov jasne odhaľuje závislosť rozvíjajúcich sa krajín od zahraničného kapitálu, a tým aj zraniteľnosť ich ekonomík.

Buenos Aires 14. augusta (TASR) - V dôsledku pádu tureckej líry sa opäť pod tlak dostali aj meny rozvíjajúcich sa krajín Latinskej Ameriky. Argentínske peso v pondelok (13. 8.) stratilo voči americkému doláru 2,65 %. Brazílsky real sa znížil o 0,53 % na 3,9 BRL/USD a mexické peso kleslo o 0,87 % na 19,24 MXN/USD.

Argentínska centrálna banka na zabrzdenie znehodnocovania domácej meny zvýšila kľúčový úrok o 5 percentuálnych bodov na 45 %. Navyše oznámila, že na devízový trh hodí 500 miliónov USD (438,48 milióna eur). Medzinárodný menový fond (MMF) prednedávnom prisľúbil Argentíne finančnú pomoc až do výšky 50 miliárd USD. Vláda zasa prisľúbila, že zníži rozpočtový deficit a spomalí infláciu.

Meny rozvíjajúcich sa krajín Latinskej Ameriky oslabujú už dlhší čas. Turecká kríza však ešte zvýšila tlak, pod ktorým sa nachádzajú. Kríza v Turecku podľa expertov jasne odhaľuje závislosť rozvíjajúcich sa krajín od zahraničného kapitálu, a tým aj zraniteľnosť ich ekonomík.

Odkedy americká centrálna banka (Fed) opäť mierne zvýšila svoj kľúčový úrok, investori sťahujú svoje peniaze z rizikových rozvíjajúcich sa krajín, aby znova investovali v USA. Tento trend by sa vzhľadom na turbulencie v Turecku mohol ešte zintenzívniť.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.