Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. máj 2024Meniny má Florián
< sekcia Ekonomika

Poslanci EP podporili Vestagerovú v spore EÚ s Írskom a firmou Apple

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Brusel oznámil, že spoločnosť Apple musí írskej vláde spätne vyplatiť celkovo 13 miliárd eur plus úroky za nezákonnú štátnu pomoc.

Štrasburg 14. septembra (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v rámci dnešnej rozpravy v Štrasburgu vyjadrili podporu eurokomisárke pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerovej v súvislosti s verdiktom Európskej komisie, že Írskom poskytnuté daňové úľavy pre spoločnosť Apple, ktoré jej umožnili roky platiť v porovnaní s inými podnikateľskými subjektmi podstatne nižšie dane, predstavovali nezákonnú štátnu pomoc.

Časť poslancov kritizovala zámer spoločnosti Apple ako aj írskej vlády odvolať sa voči rozhodnutiu exekutívy EÚ, ktoré ukladá Írsku povinnosť vymôcť od spoločnosti Apple nezaplatené dane za obdobie rokov 2003 - 2014 v celkovej výške 13 miliárd eur vrátane úrokov.

Komisárka europoslancom pripomenula, že dotknuté subjekty majú právo odvolať sa, vzápätí však dodala: "My sme prijali rázne rozhodnutie a na súde ho budeme brániť".

Vestagerová v rámci rozpravy v pléne EP vyzvala na posilnenie transparentnosti v oblasti základných údajov týkajúcich sa nadnárodných spoločností.

V súvislosti s nedávnym návrhom Európskej komisie, podľa ktorého by nadnárodné spoločnosti mali poskytovať informácie o dosiahnutých ziskoch či zaplatených daniach podľa krajín ich pôsobenia, zdôraznila, že tieto informácie by mali byť sprístupňované aj širokej verejnosti.

Komisia vypočítala, že selektívne zaobchádzanie zo strany írskych daňových orgánov umožnilo spoločnosti Apple za zisky v Európe platiť v roku 2003 skutočnú sadzbu dane z príjmu právnických osôb vo výške 1 %, pričom táto sadzba klesla v roku 2014 až na úroveň 0,005 %. Podľa Bruselu je tento postup z pohľadu pravidiel štátnej pomoci EÚ nezákonný, lebo poskytuje spoločnosti Apple značnú výhodu v porovnaní s inými podnikateľskými subjektmi, na ktoré sa vzťahujú tie isté vnútroštátne daňové predpisy.

Osobitný výbor EP pre daňové rozhodnutia už priniesol sériu odporúčaní, ktorých cieľom je spravodlivejší a transparentnejší systém korporátneho zdaňovania v Európe. Osobitný výbor bol zriadený v nadväznosti na škandál Luxleaks z novembra 2014.

Eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová
Foto: TASR/AP