Ekonomika

Francúzsky Renault vyšetrujú v súvislosti s emisiami

TASR, 14. januára 2016 16:19

Po správe o údajných prehliadkach v závodoch Renaultu sa jeho akcia prudko prepadla.

Logo automobilky Renault Foto: TASR/AP
Paríž 14. januára (TASR) - Francúzska automobilka Renault potvrdila prehliadky niektorých svojich pracovísk. Informovala o tom agentúra DPA.

Renault uviedol, že plne spolupracuje s úradom pre vyšetrovanie podvodov a ochranu hospodárskej súťaže DGCCRF ministerstva hospodárstva aj s ministerstvom ochrany životného prostredia. Prvé testy komisie zostavenej ministerstvom životného prostredia nenašli vo vozidlách Renaultu žiaden podvodný softvér, zdôraznila automobilka. Volkswagen s pomocou softvéru manipuloval emisie dieselových áut.

Vyšetrovanie úradu DGCCRF ministerstva hospodárstva je nezávislé. Renault však očakáva, že potvrdí výsledky predchádzajúcich testov.

Akcia Renaultu sa prepadla o 20 % po správe o vyšetrovaní automobilky

Po správe o údajných prehliadkach v závodoch Renaultu sa jeho akcia prudko prepadla. Výrazne oslabila aj akcia konkurenčného koncernu PSA Peugeot Citroën. Informovala o tom agentúra DPA.

Do poludnia akcia Renaultu stratila takmer 20 %, akcia Peugeotu klesla približne o 7 %. Francúzska tlačová agentúra AFP predtým s odvolaním sa na odborovú organizáciu CGT uviedla, že v uplynulom týždni bolo prehľadaných viacero závodov Renaultu.

Podľa pracovísk, ktorých sa to dotklo, je možné predpokladať, že prehliadky majú súvislosť s dôsledkami emisného škandálu koncernu Volkswagen, uviedol predstaviteľ odborov centra Lardy pre nemeckú agentúru DPA. Prehliadky sa údajne konali na popud úradu pre vyšetrovanie podvodov a ochranu hospodárskej súťaže DGCCRF ministerstva hospodárstva. Uvedené informácie zatiaľ neboli potvrdené a Renault sa k záležitosti odmietol vyjadriť.

Renault sa podvodov nedopustil, akcie firmy sa čiastočne zotavili

Akcie francúzskej automobilky Renault sa k záveru dnešného obchodovania po predchádzajúcom prepade čiastočne zotavili a obchodovanie uzatvorili len miernym poklesom. Prispela k tomu francúzska ministerka životného prostredia a energetiky, ktorá potvrdila, že nariadené testy neobjavili vo vozidlách firmy žiadny softvér, ktorý by umožňoval zavádzanie pri emisných skúškach.

Po vypuknutí emisného škandálu Volkswagenu v USA a začatí vyšetrovania nemeckej automobilky vo viacerých krajinách sveta sa Francúzsko rozhodlo uskutočniť testy aj v prípade áut vlastných výrobcov. Renault dnes potvrdil prehliadky niektorých svojich pracovísk, čo spôsobilo prepad hodnoty akcií spoločnosti o viac než 21 %. Neskôr však ministerka životného prostredia a energetiky Ségoléne Royalová oznámila, že Renault sa podvodov nedopustil.

"V Renaulte k žiadnym podvodom nedošlo. Akcionári a zamestnanci spoločnosti môžu byť pokojní," povedala Royalová novinárom. Zároveň ale dodala, že nadlimitné hodnoty CO2 a oxidov dusíka sa zistili v autách iných automobiliek.

V reakcii na to sa hodnota akcií Renaultu, ktorá v priebehu dňa začala opäť rásť, ešte výraznejšie posilnila a obchodovanie uzatvorila síce poklesom, no podstatne miernejším, než predstavoval ten prvotný. Ako uviedol server cityam.com, Akcie Renaultu uzatvorili obchodovanie poklesom o 5,45 %. Na záver dnešného obchodovania klesli aj akcie ďalšej francúzskej automobilky Peugeot, a to o 5,05 %. Klesla aj hodnota akcií nemeckých firiem Daimler a VW, pričom obchodovanie uzatvorili na úrovni o 3,3 %, respektíve 3,32 % nižšie.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 19:43

Nálada spotrebiteľov v USA sa v júni nečakane zlepšila
Hlavným dôvodom nečakaného zlepšenia bolo zvýšenie optimizmu spotrebiteľov ohľadom hodnotenia aktuálnej situácie.

sk
včera 18:59

Slovenské elektrárne vykázali za rok 2016 čistý zisk vyše 116 miliónov
RVZ tiež rozhodlo, že dosiahnutý zisk si, rovnako ako po minulé roky, nerozdelia akcionári, ale bude investovaný najmä do dostavby Mochoviec.

sk
včera 18:00

Japonská investičná banka chce pobočku vo Frankfurte nad Mohanom
Združenie zahraničných bánk v Nemecku (VAB) predpokladá, že v dôsledku brexitu v nasledujúcich dvoch rokoch vznikne vo frankfurtských úverových ústavoch 3000 až 5000 pracovných miest.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac