< sekcia Ekonomika

Fúzia Deutsche Bank a Commerzbank vyvoláva pochybnosti

Deutsche bank, archívne foto Foto: TASR/AP

Akcie Deutsche Bank aj Commerzbank v pondelok prudko vzrástli po tom, ako obe potvrdili, že rokujú o možnom zlúčení.

Frankfurt nad Mohanom 18. marca (TASR) - Fúzia Deutsche Bank a jej konkurenta Commerzbank by mohla v dlhodobom horizonte viesť k zrušeniu až 30.000 pracovných miest. Uviedol to predstaviteľ odborového zväzu Verdi, ktorý je členom predstavenstva Deutsche Bank. Korigoval tak predchádzajúci odhad odborárov o prepúšťaní výrazne smerom nahor.

A zároveň jeden z popredných investorov Deutsche Bank vyjadril pochybnosti o potenciálnej fúzii.

Akcie Deutsche Bank aj Commerzbank v pondelok prudko vzrástli po tom, ako obe potvrdili, že rokujú o možnom zlúčení. Presnejšie, akcie Commerzbank sa dopoludnia zvýšili o 7 %, zatiaľ čo akcie Deutsche Bank vzrástli o takmer 5 %.

Po mesiacoch špekulácií obe banky v nedeľu (17.3.) potvrdili začiatok rozhovorov po tom, ako generálny riaditeľ Deutsche Bank Christian Sewing údajne stiahol svoj nesúhlas s dohodou. Správy v médiách naznačujú, že nemecká vláda, ktorá vlastní vyše 15 % podiel v Commerzbank, podporuje dohodu, ale neposkytne finančnú injekciu na zvýšenie kapitálu, ktorá bude potrebná po prehodnotení aktív veriteľov.

No zároveň sa zlúčenie dotkne zamestnancov, preto bude vláda skúmať potenciálne straty pracovných miest.

Napriek potvrdeniu prebiehajúcich rokovaní dohoda medzi oboma bankami nie je zaručená.

Hovorca Deutsche Bank Jörg Eigendorf vo svojom vyhlásení v pondelok povedal, že zlúčenie musí mať ekonomický zmysel, preto banka teraz podrobne analyzuje plán integrácie, spoločne s Commerzbank.

Deutsche Bank vo svojom krátkom vyhlásení v nedeľu dokonca ani nepoužila slovo „fúzia“, namiesto toho len odkázala na „strategické možnosti“ a dodala: „Nie je isté, či dôjde k nejakej transakcii“.

Jedným z dôvodov skepticizmu je, že obe banky prechádzajú rozsiahlym procesom reštrukturalizácie, čo vyvoláva otázniky, ako by integrovali nového partnera. Deutsche Bank vlani dosiahla svoj prvý ročný zisk za tri roky a snaží sa znížiť rizikovejšie investície aj počet zamestnancov a zmodernizovať počítačové systémy.

Banka sa po desiatich rokoch vzdala snahy konkurovať americkým bankám na Wall Street. Snaha o túto expanziu ju dostala do problémov. A čelí tiež obvineniam z prania špinavých peňazí a zavádzania pri predaji hypotekárnych cenných papierov. Pokuty a náklady na urovnanie sporov ju stoja miliardy.

Commerzbank, ktorá sa dlhodobo spoliehala na stabilné pôžičky nemeckým malým a stredným podnikom, musela odpísať miliardy zlyhaných úverov. V minulom roku však dosiahla zisk 865 miliónov eur.

Bankový expert Wolfgang Gerke povedal v televízii n-tv, že ich zlúčenie nedáva "absolútne žiadny zmysel", pretože obe si nesú na pleciach veľkú záťaž.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.