Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

G. Matečná: Inšpekcia bude kontrolovať celý proces nakladania s drevom

Na archívnej snímke Gabriela Matečná. Foto: TASR Martin Baumann

Exministrovi pôdohospodárstva a nezaradenému poslancovi NR SR Zsoltovi Simonovi sa zákon nepáči.

Bratislava 28. februára (TASR) - Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia (SLDI) bude mať kompetenciu kontrolovať celý proces nakladania s drevom. Uviedla to po rokovaní stredajšieho výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Gabriela Matečná (nominantka SNS), vicepremiérka a šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, k návrhu zákona o dreve, ktorý smeruje v parlamente do 2. čítania. MPRV na výbore navrhlo, aby sa účinnosť zákona posunula na 1. júla tohto roku.

"Bude to teda inšpekcia, ktorá bude mať relatívne veľké kompetencie. Ešte budeme pracovať na pozmeňovacom návrhu, keďže pôjde o tzv. preddavkovú inštitúciu, ktorá účtuje v kvartálnych režimoch, tak preto by účinnosť mala byť od 1. júla. Zatiaľ je účinnosť v návrhu zákona určená na 1. apríla," priblížila.

Exministrovi pôdohospodárstva a nezaradenému poslancovi NR SR Zsoltovi Simonovi sa zákon nepáči. "Tento zákon je síce potrebný, ale do veľkej miery bude duplicitný. Dnes štátna správa na úseku lesného hospodárstva, teda okresné úrady, má všetky príslušné kompetencie, bolo by možno potrebné len mierne rozšíriť. Ak chcú problém riešiť, urobia (MPRV, pozn. TASR) komisiu, v tomto prípade inšpekciu (SLDI)," povedal.

Osobitne dôvodová správa k zákonu podľa neho pamätá aj na "prepravcov", ktorí prepravujú drevo na svojich chrbtoch, s vynaložením svojej fyzickej sily. "Aj títo ľudia, podľa tohto zákona, musia doklad o (legálnosti nadobudnutia) dreva uchovávať 5 rokov. V akom štáte to žijeme, že ak si jednoduchý človek, ktorý pôjde do lesa po haluze, musí uchovávať povolenie taký čas," poznamenal.

Zavedením SLDI sa podľa Simona zákonom vytvára duplicitná a dvojkoľajná kontrola vo vojenských lesoch medzi MPRV a rezortom obrany. "Na území vojenského obvodu má drevo kontrolovať aj ministerstvo obrany, aj inšpekcia MPRV," dodal Simon. Zákon je v tejto oblasti podľa neho "deravý ako ementál".

MPRV SR pripravilo zákon o dreve, ktorým ide zabrániť vstupu dreva z nezákonnej ťažby a výrobkom z takéhoto dreva na európsky trh. Po viac ako štyroch rokoch tak SR preukáže splnenie nariadenia EÚ. Zákon by mal podľa pôvodného návrhu nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2018.

Inšpektori SLDI patriacej pod MPRV SR so sídlom vo Zvolene budú kontrolovať v rámci celého Slovenska aktivity obchodníkov s drevom, dovozcov, prepravcov a všetky fyzické a právnické osoby, ktoré uvádzajú drevo a výrobky z neho na trh. Vydávať budú rozhodnutia a sankcie, zabezpečovať poradenskú činnosť, spolupracovať s colnými orgánmi, v prípadoch pochybnosti o druhu, pôvode a množstve dovezeného dreva či výrobkov z neho. Inšpektori budú oprávnení vstupovať na pozemok, do stavby, do zariadení, do vozidiel, ktoré sa používajú na účely uvádzania dreva a výrobkov z dreva na vnútorný trh EÚ, alebo na ich prepravu, samostatne zastavovať vozidlá prevážajúce drevo a výrobky z dreva na lesných cestách i pozemkoch.

Prepravca bude zasa povinný preukazovať sa dokladom, z ktorého je zrejmý pôvod dreva a výrobkov, druh dreviny, množstvo dreva a výrobkov vyjadrené počtom, objem alebo hmotnosť surového dreva, zaradenie dreva a výrobkov do kvalitatívnej triedy, dodávateľa a príjemcu dreva (výrobkov), dátum a čas prepravy. Tieto doklady musí prepravca uchovávať najmenej päť rokov odo dňa prevzatia dreva (výrobkov) na prepravu.

EÚ prostredníctvom nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ ešte v roku 2010 nariadila členským štátom určiť príslušný orgán, ktorý by mal na starosti centrálnu evidenciu, kontrolu a prípadné sankcie subjektom uvádzajúcim na trh drevo a výrobky z neho pochádzajúce z nezákonnej ťažby. Nariadenie malo byť platné od marca 2013, SR pre jeho nesplnenie hrozila pokuta viac ako 100 miliónov eur.