Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. máj 2024Meniny má Viliam
< sekcia Ekonomika

Goldman Sachs: Čínsky realitný sektor bude asi roky zápasiť s útlmom

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk - Viktória Brincková

Čínsky sektor nehnuteľností sa v minulých dvoch rokoch prepadol do hlbokej dlhovej krízy. Dôvodom boli opatrenia čínskej vlády na obmedzenie prudko rastúceho dlhu.

Peking 12. júna (TASR) - Čínsky realitný sektor bude s "pretrvávajúcim útlmom" zápasiť pravdepodobne niekoľko rokov. Uviedli to v pondelok analytici investičnej banky Goldman Sachs, pričom dodali, že problémy tohto sektora budú naďalej negatívne vplývať na vývoj čínskej ekonomiky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Problémy realitného sektora sú výrazne cítiť najmä v menších mestách a pri financovaní súkromných developerov, uviedli analytici. Poukázali pritom na prísľub čínskych politikov, že realitný sektor neplánujú využiť na krátkodobú podporu ekonomického rastu, čo znamená, že Čína chce obmedziť ekonomickú závislosť od tohto sektora. "Vzhľadom na tieto skutočnosti odhadujeme, že zotavovanie v čínskom realitnom sektore bude mať v nasledujúcich rokoch tvar písmena L," informovali analytici Goldman Sachs.

Čínsky sektor nehnuteľností sa v minulých dvoch rokoch prepadol do hlbokej dlhovej krízy. Dôvodom boli opatrenia čínskej vlády na obmedzenie prudko rastúceho dlhu. Mnohí developeri sa tak nedostali k novým pôžičkám, mali problém dokončiť rozostavané nehnuteľnosti a splácať pôvodné dlhy. V reakcii na prepad sektora vláda neskôr prijala viaceré podporné opatrenia a čiastočne pomohlo aj nečakané zrušenie protipandemických opatrení v decembri minulého roka, napriek tomu nemali optimistické očakávania investorov pokiaľ ide o čínsky realitný sektor dlhé trvanie.

"Sme presvedčení, že prioritou čínskej vlády je manažovať niekoľkoročný útlm v sektore, než zabezpečiť návrat k pôvodnému prudkému rastu," uviedli analytici Goldman Sachs. Ako dodali, neočakávajú opakovanie situácie z rokov 2015 - 2018, keď vláda financovala program obnovy pre chudobnejšie mestské oblasti. Zo strany Pekingu predpokladajú iba postupné zmeny na podporu trhu, ako je ďalšie zníženie úrokových sadzieb z hypoték, či uvoľňovanie obmedzení pri predaji domov vo veľkých mestách.