Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

Grécky návrh musí byť vierohodný, odkázal Dijsselbloem

Jeroen Dijsselbloem Foto: FOTO TASR/AP

Potrebujeme si najskôr vypočuť gréckou vládu, tvrdí predseda euroskupiny.

Brusel 7. júla (TASR) - Akýkoľvek návrh, ktorý dnes Grécko predloží veriteľom, musí byť vierohodný. Vyhlásil to Jeroen Dijsselbloem, predseda Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny, pred začiatkom mimoriadneho summitu o Grécku. Dodal, že pred zasadaním Euroskupiny sa najprv stretne s novým gréckym ministrom financií Euklidom Tsakalotosom. Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg.

"Potrebujeme si najskôr vypočuť gréckou vládu ... Zistiť, ako chcú dospieť k dohode," povedal Dijsselbloem a upozornil, že dnešné rokovania budú obzvlášť ťažké. Euroskupina nemôže totiž akceptovať výsledok, ktorý poškodí jej dôveryhodnosť - a to je aj základné kritérium akejkoľvek dohody s Gréckom.

Dohoda musí byť podľa Dijsselbloema presvedčivá a vierohodná, a to ako z pohľadu budúcnosti Grécka, tak eurozóny ako celku.

Veritelia totiž požadujú od Atén, aby prijali také reformy a úsporné opatrenia, ktoré pomôžu krajine postaviť sa na vlastné nohy a fungovať aj bez pomoci zvonka. Grécka vláda však odmieta pristúpiť na akúkoľvek dohodu, v ktorej nebude zahrnutá aj reštrukturalizácia gréckeho dlhu.

Grécky premiér Alexis Tsipras už pricestoval do Bruselu. Je to jeho posledná šanca presvedčiť partnerov v eurozóne, aby opäť podali záchrannú ruku Grécku a pomohli mu udržať sa v menovom bloku.

Najzadlženejší európsky štát je totiž tak blízko k odchodu z eurozóny ako nikdy doteraz. Gréckym bankám dochádzajú peniaze a veriteľom z eurozóny na čele s Nemeckom zase trpezlivosť. Grécky premiér totiž na nedeľu 5. júla vypísal referendum, v ktorom voliči odmietli podmienky záchranného balíka, a namiesto toho požiadal o nový, v poradí už tretí úver z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (EMS).

Európski politici označili grécke referendum za hlasovanie o členstve v eurozóne napriek tomu, že Tsipras tvrdí, že Grécko chce a môže zostať jej členom. Jeden z politikov, ktorý nechcel byť menovaný, povedal, že dnes má Tsipras poslednú šancu na dohodu.

No aj v prípade, že sa nedohodnú, mal by byť odchod Grécka z eurozóny skôr postupný ako náhly a chaotický proces. Európske štáty sa budú snažiť zmierniť humanitárnu krízu v Grécku počas tranzitného obdobia.

V každom prípade, na ťahu je síce Grécko, ale tromfy v rukách držia nemecká kancelárka Angela Merkelová a ostatní európski lídri.