Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Ekonomika

Pestovať sa dá aj bez pesticídov, tvrdí Greenpeace Slovensko

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Drozd

Greenpeace Slovensko predstavil novú internetovú stránku Farmári farmárom. Tá prináša prípadové štúdie z európskych fariem, na ktorých sa úspešne pestuje bez použitia pesticídov či umelých hnojív.

Bratislava 27. októbra (TASR) - Greenpeace Slovensko predstavil novú internetovú stránku Farmári farmárom. Tá prináša prípadové štúdie z európskych fariem, na ktorých sa úspešne pestuje bez použitia pesticídov či umelých hnojív. Zároveň má slúžiť ako platforma pre výmenu informácií medzi farmármi. Do projektu sa zatiaľ okrem Slovenska zapojili aj Belgicko, Bulharsko, Grécko a Francúzsko. Informovala o tom dnes hovorkyňa Greenpeace CEE Slovakia Miroslava Ábelová. Slovensko v projekte www.farmari-farmarom.sk zastupuje ekologické vinárstvo a pestovateľ starých ovocných odrôd.

"Veľmi sa tešíme, že v skupine ekologických farmárov, ktorých predstavujeme ako pozitívne príklady, máme aj slovenských zástupcov. Veľmi často totiž počúvame argumenty o tom, že bez pesticídov sa v poľnohospodárstve nedá fungovať, že je to nevýnosné a predražené. Farmári z našich prípadových štúdií dokazujú, že to tak nie je," uviedla koordinátorka kampane Jedlo pre život Katarína Juríková z Greenpeace Slovensko.

Prípadové štúdie sú na stránke rozdelené do štyroch skupín, a to alternatívy ku glyfozátu pri pestovaní poľných plodín, príklady alternatív k používaniu neonikotínoidov pri pestovaní poľných plodín a ovocných stromov, či ako byť viac sebestačný s krmivom pre hospodárske zvieratá. Každá štúdia poskytuje tiež opis a informácie o danej farme, kontakt na farmára, aké agroekologické postupy pri pestovaní používa a aj finančné informácie spojené s daným spôsobom pestovania.

"Dnešný potravinový systém je roztrieštený a nefunkčný. Do veľkej miery ho kontroluje pár nadnárodných korporácií, je neférový k spotrebiteľom a producentom a má na svedomí obrovské negatívne dôsledky pre životné prostredie. Trvalo udržateľné poľnohospodárstvo má silu tieto negatívne dôsledky odvrátiť. Zároveň je v rukách farmárov," dodala Juríková.

Pri tejto príležitosti organizácia natočila aj sériu krátkych videí, ktoré majú zaujať verejnosť na sociálnych sieťach. Možno si ich pozrieť na: http://bit.ly/2dKAD5e a http://bit.ly/2eOyDXa Stránka má aj anglickú verziu: www.farmers2farmers.org.

Ábelová doplnila, že Greenpeace Slovensko sa téme ekologizácie poľnohospodárstva a znižovania množstva pesticídov používaných pri pestovaní venuje dlhodobo. Petíciu za zákaz škodlivých pesticídov, ako aj za viaceré legislatívne zmeny www.bezpesticidov.sk už podpísalo takmer 32.000 Slovákov.