< sekcia Ekonomika

Greenpeace upozornila na energetickú závislosť Česka a Slovenska

Greenpeace Foto: TASR/Martin Baumann

Plynovod je symbolom energetickej závislosti, vysvetlia hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová, prečo si ho zvolili pre svoju akciu.

Bratislava 28. Mája (TASR) – Dva veľkorozmerné látkové transparenty umiestnili dnes na plynovodné potrubia nad riekou Morava v blízkosti obce Brodské na Záhorí aktivisti mimovládnej organizácie Greenpeace. Akciou sa snažia upozorniť na dlhodobo pretrvávajúcu energetickú závislosť od dovozov zo zahraničia. Českej a slovenskej vláde odkázali, že existujú aj iné riešenia energetickej bezpečnosti oboch krajín.

Plynovod je symbolom energetickej závislosti, vysvetlia hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová, prečo si ho zvolili pre svoju akciu. Na transparente, ktorý pripravili aktivisti z českej pobočky Greenpeace, je nápis: „Vládo nebuďte trubky“. Na druhom transparente zase anglický nápis (v preklade): obnoviteľné zdroje + efektívnosť = nezávislosť.

Súčasnej debate Greenpeace vytýka, že sa zasekla iba na diverzifikácii dodávok plynu. Vlády vyzvala na presadzovanie „skutočných“ riešení. Tými sú podľa nej energetická efektívnosť a vyšší podiel domácich obnoviteľných zdrojov.

„Diverzifikácia dodávok plynu alebo reverzných tok zo západu sa zdajú byť logickými krokmi, ale neriešia našu energetickú závislosť ani bezpečnosť. Rovnako nedokážu zabrániť ani tomu, aby bola naša ekonomika v budúcnosti ohrozená podobnými krízami,“ uviedol v tlačovej správe koordinátor energetickej a klimatickej kampane Greenpeace Slovensko Pavol Široký.

Poukázal na to, že v situácii, kedy sa znovu ukazuje naša energetická zraniteľnosť, slovenská vláda odmieta podporiť vyššie klimatické a energetické ciele EÚ založené na energetickej efektívnosti a vyššom podiele obnoviteľných zdrojov. „Pritom táto cesta nás dokáže efektívne ochrániť pred podobnými situáciami,“ povedal.

Široký tiež upozornil, že od roku 2009, z čias prvej plynovej krízy, sa úroveň dovozu plynu nezmenila. Vtedy sme podľa environmentalistu dovážali 98 % plynu z Ruska, takéto čísla platia aj v súčasnosti. Spotreba plynu pritom klesá len minimálne.

Predstaviteľ Greenpeace pripomenul, že už o pár dní budú vedúci predstavitelia EÚ rozoberať energeticko-klimatický balíček cieľov pre rok 2030. „Slovenská vláda doposiaľ striktne odmieta akékoľvek záväzné ciele pre úspory energie a obnoviteľné zdroje,“ kritizuje. Vláda podľa neho podporuje iba jediný - klimatický cieľ, ktorý podľa analýz samotnej komisie zníži spotrebu zemného plynu EÚ iba o 10 %.

„Kombinovaný záväzný cieľ pre obnoviteľné zdroje, úspory energie a zníženie emisií však zníži spotrebu plynu do roku 2030 o minimálne 30 %. Takto by politici takpovediac zabili niekoľko múch jednou ranou, podporili by energetickú bezpečnosť, svetovú klímu a tiež samotných občanov,“ dodal Široký.

Viaceré štúdie ukazujú, že obnoviteľné zdroje by mohli pokryť takmer polovicu spotreby energie v EÚ do roku 2030, pripomenula v tejto súvislosti Greenpeace Slovensko. Cituje výsledok výskumu vykonaného Fraunhoferským inštitútom. Ten uvádza, že do roku 2030 je možné ušetriť viac ako 40 % konečnej spotreby energie, čo je ekvivalent všetkých súčasných dovozov zemného plynu z Ruska.

Mimovládna organizácia preto podporuje tri záväzné ciele. Zníženie domácich emisií oxidu uhličitého najmenej o 55 %, zvýšenie podielu obnoviteľných zdrojov na 45 % a úspory energie na úrovni 40 % oproti spotrebe v roku 2005.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.