< sekcia Ekonomika

Inflácia v USA sa v septembri zrýchlila

Obyvatelia mesta Huston evakuujú aj svoje zvieratá po tropickej búrke Harvey, 28.8.2017. Foto: TASRAP

Motorom bolo zdraženie energií v dôsledku škôd spôsobených hurikánom Harvey.

Washington 13. októbra (TASR) - Tempo rastu spotrebiteľských cien v USA sa v septembri zrýchlilo a bolo najvyššie za 8 mesiacov. Motorom bolo zdraženie energií v dôsledku škôd spôsobených hurikánom Harvey.

Index spotrebiteľských cien v septembri medzimesačne vzrástol o 0,5 % po 0,4-% zvýšení v auguste, uviedlo americké ministerstvo práce. Septembrový nárast bol najprudší od januára.

V medziročnom porovnaní index spotrebiteľských cien stúpol o 2,2 % po 1,9-% náraste v predchádzajúcom mesiaci. Ekonómovia počítali s medzimesačným zvýšením o 0,6 % a s medziročnou mierou inflácie na úrovni 2,3 %.

Ceny benzínu v septembri vyskočili o 13,1 %, pričom na ne pripadalo až 75 % nárastu indexu spotrebiteľských cien. Zdraženie benzínu bolo najprudšie od júna 2009 a nasledovalo po 6,3-% náraste cien benzínu v auguste.

Bez započítania vývoja cien benzínu boli cenové tlaky v septembri slabé. Jadrová inflácia, do ktorej sa nezapočítavajú kolísavé ceny potravín a energií, dosiahla v septembri na medzimesačnej báze 0,1 % po 0,2 % v auguste a na medziročnej báze 1,7 %. Medziročná miera inflácie sa nachádzala na tejto úrovni už piaty mesiac po sebe.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.