Ekonomika

Insolventných firiem bude pribúdať

TASR, 17. júla 2017 16:32

Insolvencie na Slovensku by však mali ešte v tomto roku klesať výraznejšie.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 17. júla (TASR) - Počet firiem ocitajúcich sa v platobnej neschopnosti klesá celosvetovo už len veľmi pomaly. Budúci rok možno očakávať zvrat a insolvencie začnú rásť. Takýto trend predpokladajú experti spoločnosti Euler Hermes. Insolvencie na Slovensku by však mali ešte v tomto roku klesať výraznejšie.

Spoločnosť Euler Hermes, podnikajúca v oblasti poistenia pohľadávok, mapovala ukazovateľ insolvencie v 43 krajinách po celom svete. Výsledky štúdie ukazujú, že platobná neschopnosť firiem bude v aktuálnom roku klesať už len veľmi pomaly, a to o 1 %. V budúcom roku už experti očakávajú zvrat a predpokladajú nárast počtu firiem, ktoré zaznamenajú finančné problémy a dostanú sa do platobnej neschopnosti.

Trend v posledných rokoch bol pritom opačný. Dochádzalo celosvetovo k výraznejšiemu znižovaniu insolvencií: o 13,6 % v roku 2014, o 8,4 % v roku 2015 a o 4 % v roku 2016.

"Ukazuje sa, že roky poklesu, resp. stability sú už za nami. Ďalej možno skôr očakávať prudké výkyvy na jednotlivých regionálnych trhoch, ale aj celosvetovo," poznamenal Peter Mucina zo spoločnosti Euler Hermes.

Závažné podľa neho je tiež zistenie, že v prípade 20 zo sledovaných krajín sa pre rok 2017 očakáva, že budú mať viac firiem v platobnej neschopnosti, ako bol ich priemer v predkrízovom roku 2008.

Spoločnosť vo svojej štúdii ďalej zaznamenala, že celosvetovo až 74 spoločností s ročným obratom viac ako 50 miliónov eur sa stalo insolventnými v prvých mesiacoch tohto roka. Kumulatívny obrat týchto spoločností experti vyčíslili na 19,1 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 34 %.

"Zatiaľ čo v Spojených štátoch sa vyskytlo len osem z nich, Európa zaznamenala najväčší nárast počtu veľkých insolvencií," podotkol Mucina. Viac ako tretina (25 z 74) celosvetových veľkých insolvencií v 1. štvrťroku bola lokalizovaná v Európe.

Euler Hermes varuje, že spoločnosti by si mali uvedomiť hrozbu domino efektu, ktorý môžu tieto veľké insolvencie spôsobiť. Do vážnych problémov by sa tak mohli dostať najmä firmy v rámci dodávateľského reťazca. Napríklad maloobchodné bankroty v USA a Spojenom kráľovstve by mohli ovplyvniť elektroniku, výrobu a textilný priemysel na celom svete.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 16:32

Priemerný počet a podiel vystavených slovenských výrobkov klesol
Podiel domácej produkcie na pultoch obchodných reťazcov je dlhodobo diskutovanou témou na Slovensku.

sk
dnes 16:12

Európsky preukaz poistenca nemusí pokryť všetky náklady na ošetrenie
Preto sa odporúča pripoistiť aj komerčne.

sk
dnes 16:05

Ridzoň: Ak podnikatelia chcú za pozemky veľa,treba hľadať iné riešenie
Keď je totiž podľa neho známe, že uskutočnenie kompenzačných opatrení je podmienkou stavby samotnej diaľnice D4, nahráva to neférovému správaniu niektorých podnikateľov.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac