< sekcia Ekonomika

J. Muška: Na Slovensku pracuje vyše 10.000 Ukrajincov

Ilustračná snímka. Foto: Kia Motors Slovakia s.r.o.

Počet Ukrajincov na Slovensku bude rásť, pretože chýba kvalifikovaná pracovná sila.

Bratislava 20. júla (TASR) – Na Slovensku pracuje v súčasnosti vyše 10.000 Ukrajincov. Povedal to vo štvrtok (19.7.) na tlačovej konferencii veľvyslanec Ukrajiny v SR Jurij Muška v odpovedi na otázku TASR.

Približne 3000 Ukrajincov tu má trvalý pobyt a asi 7000 má prechodný pobyt, dodal. Pripustil, že v SR môže nelegálne pracovať 100 až 200 Ukrajincov. Mnoho jeho krajanov sa dostane na Slovensko s poľskými vízami, s povolením pracovať v Poľsku. "Klamú ich, že toto povolenie platí aj na území Slovenska," upozornil.

V roku 2017 odhalila kontrola, že 80 ľudí pracovalo na základe takýchto povolení v jednej firme, a potom boli vyhostení, konštatoval s tým, že 90 % Ukrajincov je v SR legálne a legálne tu aj pracuje.

Počet Ukrajincov na Slovensku bude rásť, pretože chýba kvalifikovaná pracovná sila, povedal. Zamestnanci z Ukrajiny a Srbska (z tretích, nečlenských krajín Európskej únie – poznámka TASR) sú podľa neho zručnejší ako z iných, vzdialenejších štátov.

Konštatoval, že pracovná migrácia je problémom tak pre Ukrajinu, odkiaľ ročne odchádzajú stovky tisíc ľudí, ako aj pre Slovensko. Všetko závisí od životnej úrovne, uviedol na záver.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.