Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 12. máj 2024Meniny má Pankrác
< sekcia Ekonomika

Ľ. JAHNÁTEK: Navyšovanie prostriedkov pre priame platby nebude ľahké

Ľubomír Jahnátek Foto: TASR

Z hľadiska zdrojov pre poľnohospodárstvo, ktoré môže SR očakávať v rámci budúceho sedemročného európskeho rozpočtu, sú podľa Jahnátka reálne predpoklady získať viac ako doteraz.

Brusel 28. januára (TASR) - Alokovanie finančných prostriedkov na priame platby pre poľnohospodárov pre nové programové obdobie 2014 až 2020 bolo hlavnou témou rokovania ministra pôdohospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD) s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Dacianom Ciološom počas dnešného zasadania Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli.

Jahnátek upozornil, že plán priamych platieb tak, ako bol nastavený v októbri 2011, je veľmi nepriaznivý pre slovenských poľnohospodárov. Podľa ministra ešte stále zaznamenávame veľkú disproporciu v platbách, v rozsahu 40 až 60 eur, oproti farmárom v iných krajinách EÚ.

"To diskvalifikuje našich poľnohospodárov do roku 2020. Dnes sme rokovali o tom, aké sú možnosti, aby sme v rámci priamych platieb získali viac prostriedkov. Ich navýšenie však vyzerá ako dosť citlivá téma," priznal Jahnátek.

Šéf slovenského agrorezortu pripomenul slová komisára Ciološa, že túto záležitosť malo Slovensko riešiť ešte v roku 2011, teda skôr, než sa alokovali prostriedky, a slovenská diplomacia podľa neho v tejto oblasti "prespala" vhodný čas. Možnosti, ako prispieť na priame platby slovenským poľnohospodárom, sa teraz hľadajú v rámci už vyčleneného balíka pre budúci finančný rámec.


Video: Ľ. Jahnátek o rokovaniach v Bruseli o priamych platbách pre farmárov





Na otázku TASR, či pôjde o presun finančných zdrojov z balíka na rozvoj vidieka, teda z druhého piliera spoločnej poľnohospodárskej politiky, na priame platby (1. pilier) Jahnátek uviedol, že je to jedna z možností. "Už dnes nie je problém presunúť prostriedky z 2. piliera do 1. piliera do výšky 15 %, ale na druhej strane by sme ochudobnili tú projektovú časť, ktorá má posilniť slovenské poľnohospodárstvo do budúcnosti," upozornil minister. Zdôraznil, že program rozvoja vidieka je smerovaný viac na projekty do budúcnosti.

Z hľadiska zdrojov pre poľnohospodárstvo, ktoré môže SR očakávať v rámci budúceho sedemročného európskeho rozpočtu, sú podľa Jahnátka reálne predpoklady získať viac ako doteraz. "Pre priame platby potrebujeme zhruba 400 až 450 miliónov eur na sedem rokov. Potrebujeme to posilniť zhruba o 60 miliónov eur ročne," uviedol Jahnátek. Šanca navýšenia samotnej kapitoly priamych platieb sa podľa neho blíži nule, v rámci realokácií si však SR vie predstaviť presuny na zvýšenie priamych platieb v rámci celkového finančného balíčka pre agrorezort.

Minister zdôraznil, že hlavným vyjednávačom SR pri stanovovaní finálnej podoby sedemročného rozpočtu je ministerstvo zahraničných vecí, s ktorým však jeho rezort úzko spolupracuje a podľa jeho informácií v tomto štádiu rokovaní o rozpočte EÚ by Slovensko malo získať viac prostriedkov a malo by byť jednou z najlepšie dotovaných krajín.

"Tá perspektíva je dobrá, len sa musíme dohodnúť, na aké účely budú realokované tieto prostriedky. A to je domáca úloha pre Slovensko," upozornil Jahnátek.