< sekcia Ekonomika

Japonsko a Čína budú rokovať o hospodárskej spolupráci

Na snímke vľavo čínsky minister zahraničných vecí, Wang I, ktorý stojí vedľa svojho japonského kolegu Tara Kona. Foto: TASR/AP

Ide o prvé také stretnutie medzi týmito dvoma krajinami za takmer osem rokov.

Tokio 16. apríla (TASR) - Čínsky minister zahraničných vecí Wang I a jeho japonský rezortný partner Taro Kono budú v pondelok v Tokiu v súvislosti s rastúcim napätím v obchodných vzťahoch medzi Čínou a Spojenými štátmi spolu predsedať bilaterálnemu, hospodárskemu dialógu na vysokej úrovni.

Očakáva sa, že obaja vysokí predstavitelia budú diskutovať o príležitostiach v oblasti hospodárskej spolupráce vrátane obchodu a investícií. Ide o prvé také stretnutie medzi týmito dvoma krajinami za takmer osem rokov, informovala japonská tlačová agentúra Kjódó.

Kono a Wang spolu v nedeľu rokovali a zhodli sa na význame systému voľného obchodu.

Oznámili tiež plán obojstranných návštev medzi čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom a japonským premiérom Šinzóm Abem. Ich vzájomné stretnutia sa neuskutočnili, odkedy sa obaja títo vedúci predstavitelia ujali v roku 2012 úradu.

USA zaviedli dane na dovoz ocele a hliníku, ktoré schválil americký prezident Donald Trump. Zatiaľ čo Európska únia a ďalšie krajiny vrátane Kanady a Mexika boli od dovozných ciel oslobodené, Japonsko, hlavný spojenec vo východnej Ázii, nie, pripomína agentúra DPA.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.