Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Ekonomika

Japonsko má novú energetickú politiku, ktorá podporuje využitie jadra

Ilustračné foto Foto: TASR

V novom Základnom energetickom pláne vláda považuje jadrovú energiu za "významný základný energetický zdroj", nakoľko zabezpečuje stabilný prísun energie pri nízkych nákladoch.

Tokio 11. apríla (TASR) - Japonská vláda dnes schválila novú energetickú politiku, v rámci ktorej počíta s jadrom ako s jedným z dôležitých zdrojov výroby elektrickej energie. Urobila tak tri roky po prírodnej katastrofe, v dôsledku ktorej došlo k jednej z najväčších havárií v dejinách jadrovej energetiky. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Nová energetická politika ruší pôvodné plány vlády, ktoré predpokladali postupné ukončenie využívania jadra ako energetického zdroja. Pre tento krok sa vláda pôvodne rozhodla potom, ako v marci 2011 ničivé zemetrasenie a následné prívalové vlny cunami poškodili jadrovú elektráreň vo Fukušime a spôsobili najväčšiu jadrovú haváriu na svete od výbuchu v ukrajinskom Čenobyle v roku 1986. Všetkých takmer 50 reaktorov v krajine odstavili a Japonsko začalo veľký objem energie dovážať zo zahraničia. Premiér Šinzó Abe má však v pláne reaktory opätovne uviesť do prevádzky.

V novom Základnom energetickom pláne vláda považuje jadrovú energiu za "významný základný energetický zdroj", nakoľko zabezpečuje stabilný prísun energie pri nízkych nákladoch. Kritici však poukazujú na to, že havária v jadrovej elektrárni Fukušima bude daňových poplatníkov stáť pravdepodobne niekoľko desiatok miliárd dolárov, prípadne aj viac. V dôsledku kontaminácie širokých oblastí okolo Fukušimy rádioaktívnymi látkami muselo po havárii opustiť svoje domovy približne 130.000 ľudí.