< sekcia Ekonomika

Jednotný rakúsky systém zaistenia vkladov má k dispozícii 500 mil. eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Táto suma zodpovedá približne 0,31 % zabezpečených vkladov v hodnote zhruba 160 miliárd eur.

Viedeň 10. novembra (TASR) - Rakúska organizácia Einlagensicherung Austria (ESA), ktorá má za úlohu zabezpečiť bankové vklady, začne pracovať 1. januára s fondom v objeme 500 miliónov eur.

Táto suma zodpovedá približne 0,31 % zabezpečených vkladov v hodnote zhruba 160 miliárd eur. Podľa prezidenta dozornej rady ESA a riaditeľa bankovej divízie Hospodárkej komory (WKÖ) Franza Rudorfera do roku 2024 musí suma dosiahnuť 0,8 %, čiže 1,3 miliardy eur.

Uplatnenie jednotného celorakúskeho systému zabezpečenia vkladov, do ktorého patria všetky tamojšie inštitúcie s výnimkou Erste Bank a sporiteľní, je takmer dokončené. Do 31. decembra pracuje zabezpečenie vkladov podľa pôvodného systému, čiže každý bankový sektor (sporiteľne, družstevné banky, ľudové banky, hypotekárne banky a investičné banky) má vlastný fond.

Rakúsko od roku 2015 pracuje na základe európskej smernice na jednotnom systéme. Erste Bank a sporiteľne využili možnosť, v rámci ktorej zostanú vo vlastnom zabezpečovacom systéme. Všetky ostatné inštitúcie vstúpili do ESA.

ESA vznikla koncom roka 2017 a má troch riaditeľov: sú nimi právnik Erland Pirker a bankári Harald Podoschek a Stafan Tacke. Dozorná rada pozostáva z 15 členov: podľa výšky podielov piati sú z družstevných bánk, piati z investičných bánk, dvaja z ľudových a dvaja z hypotekárnych bánk. Rudorfer je prezidentom ako zástupca WKÖ.

Úlohou systému zabezpečenia vkladov je zaistiť vklady klientov v prípade, že ich banka začne mať problémy. Ak by nastala situácia, že fond nebude stačiť, budú musieť peniaze poskytnúť členské inštitúcie. Štát pomôže až vtedy, ak nebude stačiť ani to.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.