< sekcia Ekonomika

K. Knot: ECB by sa nemala ponáhľať so zvyšovaním úrokových sadzieb

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

ECB v decembri ukončila program nákupu dlhopisov eurozóny, do ktorého investovala 2,6 bilióna eur a od leta drží úrokové sadzby stabilné.

Frankfurt nad Mohanom 12. februára (TAS) - Európska centrálna banka (ECB) by sa nemala ponáhľať so zvyšovaním úrokových sadzieb. Vyhlásil to v utorok šéf holandskej centrálnej banky Klaas Knot pre prestížny denník Financial Times (FT).

Noviny označili jeho slová za zjavnú zmenu tónu, keďže Knot patrí medzi tzv. jastrabov, teda stúpencov tvrdej politiky v Rade guvernérov, ktorá rozhoduje o úrokoch.

No vzhľadom na to, že hospodársky rast eurozóny sa prudko spomaľuje, niektorí členovia ECB už varovali, že banka by mala tiež spomaliť utlmovanie stimulov. A najnovší opatrný tón Knota naznačuje, že ECB takmer určite odloží zvýšenie sadzieb, ktoré sa zatiaľ ešte očakáva v závere tohto roka 2019.

Knot, považovaný tiež za jedného z potenciálnych kandidátov na post prezidenta ECB po odchode Maria Draghiho v priebehu tohto roka, uviedol, že nie je potrebné zvyšovať sadzby, kým nepribudne viac signálov, že inflácia stúpa smerom k cieľu banky, teda tesne pod hranicu 2 %.

"Budeme musieť byť trpezliví," uviedol v utorok pre FT. Dodal, že v tejto chvíli je sledovanie situácie a vyčkávanie ten najoptimálnejší prístup. Zdôraznil tiež, že akékoľvek reči o recesii v eurozóne sú predčasné.

Domnieva sa, že spomaľovanie ekonomiky môže trvať niekoľko kvartálov, ale stále verí, že sa jej rast potom vráti na alebo mierne nad jej potenciálnu úroveň.

ECB v decembri ukončila program nákupu dlhopisov eurozóny, do ktorého investovala 2,6 bilióna eur a od leta drží úrokové sadzby stabilné.

Trhy medzitým posunuli svoje odhady možného zvýšenia úrokov ECB z konca roka 2019 na polovicu roka 2020. Dôvodom sú neuspokojivé údaje z eurozóny, ktoré poukazujú na spomaľovanie jej rastu.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.