Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

Krajiny OPEC zvýšili v júli produkciu ropy nad 32 mil. barelov denne

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Takýto vývoj predpovedá pokračovanie nízkych cien ropy, keďže analytici nepredpokladajú, že krajiny ropného kartelu budú ochotné svoj postoj v súvislosti s podielom na trhu zmeniť.

Londýn 2. augusta (TASR) - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zaznamenala v júli najvyšší objem ťažby v posledných rokoch. Poukázal na to najnovší prieskum agentúry Reuters. To je ďalší dôkaz, že Saudská Arábia, ako aj ďalší kľúčoví producenti ropy združení v OPEC sa svojho podielu na ropnom trhu vzdať neplánujú a radšej obetujú ceny komodity.

Podľa Reuters dosiahla produkcia zo strany ropného kartelu v júli 32,01 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov). V júni zaznamenala úroveň 31,87 milióna barelov/deň. Ak júlová hodnota nebude revidovaná, bude to najvyšší mesačný objem produkcie od roku 2008.

Takýto vývoj predpovedá pokračovanie nízkych cien ropy, keďže analytici nepredpokladajú, že krajiny ropného kartelu budú ochotné svoj postoj v súvislosti s podielom na trhu zmeniť. To dal najavo aj šéf kartelu Abdulláh al-Badrí, ktorý počas návštevy Moskvy tento týždeň uviedol, že zníženie produkcie sa neočakáva a ako dodal, trh bude schopný absorbovať aj zvýšené dodávky ropy z Iránu. S tými sa počíta v dôsledku uzatvorenia dohody Teheránu so západnými mocnosťami o jeho jadrovom programe.

Už teraz je pritom na svetovom ropnom trhu výrazný nadbytok suroviny. Dopyt po rope totiž príliš nerastie, aj keď krajiny OPEC dúfajú, že k tomu dôjde v 2. polroku tohto roka a následne v roku 2016.

Podľa niektorých analytikov by sa ale ceny ropy mohli postupne stabilizovať. Očakávajú totiž, že taktika krajín OPEC udržať si podiel na trhu a znižovať tak ceny suroviny nakoniec donúti producentov mimo ropného kartelu vlastnú produkciu obmedziť. "Predpokladáme, že ceny ropy sa v najbližšej budúcnosti stabilizujú. Sme presvedčení, že stratégia OPEC prinesie svoje ovocie a produkcia krajín mimo organizácie sa začne spomaľovať," povedal Eugen Weinberg z nemeckej Commerzbanky.