< sekcia Ekonomika

BITCOIN ZLOMIL REKORD: V piatok sa dostal na rekordných 7998,40 USD

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Volatilita bitcoinu je síce veľká, ale jeho kurz posledné mesiace vytrvalo rastie, keď od začiatku roka vyskočil už približne o 700 %.

Londýn 18. novembra (TASR) - Kurz digitálnej meny bitcoin sa v piatok (17. 11.) dostal na nové rekordné maximum a len málo mu chýbalo, aby prvýkrát pokoril hranicu 8000 USD.

Kurz sa v piatok ráno podľa CoinDesk dostal až na 7998,40 USD. Bitcoin neskôr stratil časť ziskov a v piatok večer sa obchodoval po 7632 USD.

Bitcoin má za sebou turbulentný týždeň a najprv padol na približne 5500 USD. Od nedele (12. 11.), keď jeho kurz padol na uvedené minimum, posilnil o 45 %. Počas tohto času trhová kapitalizácia, teda celková hodnota bitcoinov v obehu, podľa stránky Coinmarketcap.com stúpla z 92 miliárd USD na 135,5 miliardy USD (114,88 miliardy eur).

Dôvodom minulotýždňového poklesu kurzu digitálnej meny bolo zrušenie upgradu bitcoinovej siete SegWit2x pôvodne plánovaného na 16. novembra. Jeho cieľom bolo zvýšenie rýchlosti realizácie transakcií, ktorá sa v uplynulých rokoch čoraz viac spomaľuje. Coinbase, ktorá je jednou z najväčších obchodných platforiem pre bitcoin, však v piatok uviedla, že upgrad je ešte stále možný.

Volatilita bitcoinu je síce veľká, ale jeho kurz posledné mesiace vytrvalo rastie, keď od začiatku roka vyskočil už približne o 700 %. Existujú však aj mnohí skeptici, napríklad šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon označil bitcoin za podvod. Navyše regulačné orgány v mnohých krajinách pritvrdzujú postup proti obchodovaniu s bitcoinom, napríklad Čína zakazuje burzy s kryptomenami.

(1 EUR = 1,1795 USD)

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.