Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 13. máj 2024Meniny má Servác
< sekcia Ekonomika

M. BARNIER: Rokovania o brexite nebudú ľahké a čas beží

Na snímke eurokomisár pre vnútorný trh Michel Barnier. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Podľa vyjednávača EÚ M. Barniera pritom neexistuje žiadne "rozumné ospravedlnenie" prípadného zlyhania rokovaní o brexite.

Paríž 6. júla (TASR) - Rokovania o brexite nebudú ľahké, konštatoval dnes hlavný vyjednávač Európskej únie (EÚ) Michel Barnier. Upozornil pritom vládu v Londýne aj britských podnikateľov, ktorí žiadajú "hladké pokračovanie obchodnej výmeny" po vystúpení krajiny z únie, že to nie je možné.

Rozhodnutie britskej vlády odísť aj z jednotného európskeho trhu a colnej únie totiž neumožňuje hladné pokračovania obchodu, povedal Barnier vo svojom vystúpení na podnikateľskom fóre v Bruseli. Varoval tiež pred negatívnymi dôsledkami brexitu bez ohľadu na výsledok rokovaní. A vyhlásil, že tieto dôsledky budú ešte horšie, ak sa EÚ a Británia nedohodnú na podmienkach jej odchodu.

Podľa Barniera pritom neexistuje žiadne "rozumné ospravedlnenie" prípadného zlyhania rokovaní o brexite. Trvá na tom, že EÚ sa nepokúša trestať Britániu za jej rozhodnutie o odchode. Nie je si však istý, či na druhej strane Lamanšského prielivu plne pochopili, že EÚ odmieta garantovať prístup len na časti jednotného trhu a trvá na kontrole dodržiavania svojich noriem.

Niektorí ľudia v Británii totiž tvrdia, že je možné opustiť jednotný trh a vytvoriť novú colnú úniu, ktorá firmám na ostrove zabezpečí "hladký obchod" s EÚ. Barnier im odkazuje, že to nie je možné.

Zdôraznil, že čas beží a členstvo Británie v EÚ sa automaticky končí 30. marca 2019. Hlavný európsky vyjednávač je pripravený aj na kolaps rokovaní a žiadnu dohodu. Upozornil však, že to uškodí obom stranám a zvlášť Británii. On sám nevidí žiadne rozumné ospravedlnenie takéhoto neúspechu.

"Férová dohoda je oveľa lepšia ako žiadna dohoda," povedal Barnier, ktorý tak zmenil obľúbenú frázu Mayovej, že žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda.

Vyzval Londýn na rýchlu dohodu o prioritných otázkach na rokovaniach, ktoré sa začali minulý mesiac. To by vytvorilo "atmosféru dôvery" a vydláždilo cestu k čo najskoršiemu začiatku rokovaní o obchode. Zároveň však varoval firmy, že bez ohľadu na ich výsledok, brexit bude mať výrazné negatívne dôsledky.

"Obchodné vzťahy s krajinou, ktorá nepatrí do Európskej únie, zvyčajne zahŕňajú aj nezhody," upozornil Barnier, podľa ktorého dôjde k narušeniu cezhraničných procesov spracovania dane z pridanej hodnoty (DPH). Okrem toho zvieratá a živočíšne produkty dovážané do EÚ sa musia na hraniciach testovať.

To znepokojuje najmä Írsko. Farmári a producenti potravín na oboch stranách novej hranice sa obávajú problémov. Barnier zopakoval, že EÚ je ochotná zvoliť si za prioritu schválenie dohody o hraniciach medzi Írskom ako členom EÚ a Britániou.

Ako príklad komplikácií po brexite uviedol cezhraničné dodávky komponentov v rámci koncernu Airbus, ktorý vo Walese vyrába krídla pre montáž lietadiel vo Francúzsku a Nemecku.