Ekonomika

Flašíková-Beňová víta návrh na obmedzenie poplatkov pri platbe kartou

TASR, 7. apríla 2014 11:05

Upozornila, že súčasné rozdiely vo výške výmenných poplatkov za platby kreditnou alebo debetnou kartou v jednotlivých členských krajinách EÚ idú v neprospech maloobchodníkov a spotrebiteľov.

Monika Flašíková-Beňová Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš
Brusel 7. apríla (TASR) - Výhodou zavedenia stropu na poplatky za platby kreditnou alebo debetnou kartou v EÚ je to, že vlády jednotlivých členských štátov budú môcť vytvárať ďalší tlak na ich znižovanie.

Uviedla slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová (Smer-SD) k návrhu Európskeho parlamentu (EP), ktorý minulý týždeň schválil toto rozhodnutie.

Poslankyňa upozornila, že súčasné rozdiely vo výške výmenných poplatkov za platby kreditnou alebo debetnou kartou v jednotlivých členských krajinách EÚ idú v neprospech maloobchodníkov a spotrebiteľov. Na druhej strane rozvoj internetového obchodu a využívanie smartfónov s rozličnými platobnými aplikáciami viedli k výraznému rozmachu na trhu s platobnými službami.

"Odstránenie existujúcich obmedzení a harmonizácia pravidiel v rámci EÚ usporia peniaze spotrebiteľom a povedú k ďalšiemu rozvoju nových inovatívnejších platobných metód," konštatovala Flašíková Beňová.

Europoslankyňa pripomenula, že v súčasnosti sa výmenné poplatky pri platbe kreditnou alebo debetnou kartou v jednotlivých členských štátoch líšia. Ide o percentuálny podiel z hodnoty celej transakcie a v niektorých krajinách momentálne presahuje 1,5-% hranicu. Obchodníci tento podiel spravidla premietajú do výšky kúpnej ceny tovarov a služieb.

Zjednotenie a stanovenie hornej hranice hodnoty týchto spracovateľských poplatkov bude jednoznačne v prospech spotrebiteľa. Ten bude mať istotu, že za každú transakciu zaplatí maximálne 0,2 respektíve 0,3 % z jej hodnoty v závislosti od typu platobnej karty,“ zhodnotila situáciu Flašíková Beňová.

Zavedenie stropu na uvedené poplatky podľa nej zároveň znamená, že vlády jednotlivých členských štátov budú môcť vytvárať prípadný ďalší tlak na ich znižovanie, pričom takéto opatrenie by malo európskym spotrebiteľom ušetriť stovky miliónov eur ročne, lebo nižšie poplatky by sa následne mali premietnuť do nižších cien tovarov a služieb.

Prečítajte si aj:

6. apríla 2014 10:49

Banky za platby kartou neodmeňujú len klientov, ale aj seba
Počet ľudí na Slovensku, ktorí platia v obchodoch a za služby kartou, sa pritom každý rok zvyšuje.

sk
3. apríla 2014 17:55

Europoslanci chcú obmedziť bankové poplatky za spracovanie platieb
Obmedzenie poplatkov sa má týkať cezhraničných, ako aj domácich transakcií v rámci EÚ a malo by byť účinné rok po nadobudnutí platnosti nových pravidiel.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:51

L. Kamenický: Dlhová brzda má prísnejšie pravidlá, než predpisuje EK
Poslanci parlamentu zo Smeru-SD, SNS a Mosta-Híd predložili tento týždeň do NR SR návrh uznesenia o uvoľnení dlhovej brzdy.

sk
dnes 13:54

Ceny ropy v piatok mierne vzrástli
Americká WTI ukončila tohtotýždňové obchodovanie na úrovni len tesne nad hranicou 43 USD (38,49 eura) za barel (159 litrov).

sk
dnes 13:38

J. Richter: Nezamestnanosť by mala na prelome rokov klesnúť pod 7 %
Nezamestnanosť v SR pôjde podľa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny ešte "dole", nie však skokovito, rekvalifikácie nezamestnaných ľudí budú však drahšie ako doteraz.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac