Ekonomika

VIDEO: M. ŠEFČOVIČ: EÚ začína rokovania o brexite v dobrej viere

TASR, 19. júna 2017 15:33

Najväčšou výzvou pre nadchádzajúce týždne a letné mesiace bude podľa eurokomisára nájsť riešenie v troch kľúčových otázkach.

Maroš Šefčovič Foto: TASR/AP
Bratislava 19. júna (TASR) - EÚ začína dnes rokovania o brexite v dobrej viere, kvalitne pripravená. Uviedol to dnes v Bratislave na brífingu v rámci výročnej konferencie "EÚ v roku 2017: ako zaistiť lepšiu budúcnosť Európy", podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič za účasti podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD)."Myslím, že sme preukázali dostatok trpezlivosti, keďže od referenda o brexite uplynul už pomerne dlhý čas, dokonca aj od momentu, keď sme dostali oficiálny list, ktorý spustil "časomieru" dvoch rokov, dokedy musí EÚ buď nájsť nejaké riešenie, alebo Veľká Británia bude musieť opustiť EÚ bez dohody, čomu sa chceme všemožne vyhnúť," priblížil.

Najväčšou výzvou pre nadchádzajúce týždne a letné mesiace bude podľa eurokomisára nájsť riešenie v troch kľúčových otázkach. "Prvá otázka sa týka toho, aké práva budú mať európski občania, ktorí plánujú zotrvať vo Veľkej Británii aj po brexite a aké recipročné práva budú mať potom britskí občania v štátoch EÚ," povedal.

Druhou veľmi dôležitou otázkou bude podľa jeho slov vysporiadanie finančných záväzkov. "Tu jednoznačne budeme trvať na tom, že tie rozpočty, ktoré boli schválené jednomyseľne, tie programy, pod ktorými je podpísaná Veľká Británia, musia byť dokončené. Budeme očakávať, že sa Veľká Británia čestne postaví k týmto finančným záväzkom," zdôraznil.

Treťou, poslednou citlivou otázkou je podľa podpredsedu EK otázka Írska. "Hranice medzi Írskom a Severným Írskom a všetky tie citlivé témy, spojené s tým, aby sme dohodu z tzv. Veľkého piatka, ktorá ukončila napätie po mnohých desaťročiach, aby sme ich neohrozili," doplnil.

"Ak dosiahneme dostatočný pokrok v uvedených témach, tak šéfovia štátov a vlád na svojom októbrovom samite rozhodnú, či sa dosiahol adekvátny pokrok na to, aby sme mohli postúpiť do ďalšej etapy a rozprávať sa už nielen o rozvode a rozchode s Veľkou Britániou, ale o tom, ako by naše vzťahy mali vyzerať do budúcnosti. Z tohto dôvodu najväčšou výzvou bude dobre naštartovať a dosiahnuť dobré politické kompromisy pre to, aby sme sa mohli posunúť k ďalšej téme," dodal Šefčovič.


Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 9:37

Priemerný starobný dôchodok v máji presiahol 427 eur
V porovnaní s koncom vlaňajšieho mája ide o nárast o 12,07 eura.

sk
dnes 9:08

ŠTVRTÝ DEŇ ŠTRAJKU: Odborári vyzvali vedenie VW SK na ďalšie rokovanie
Štrajkujúci budú cez víkend doma, v plnej sile chcú v prípade neúspešného vyjednávania pokračovať v pondelok.

sk
dnes 8:57

Poznáme mená víťazných pivovarov v súťaži Slovenská pivná korunka 2017
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu rozdalo zlaté, strieborné a bronzové pivné korunky v desiatich súťažných kategóriách a vzdalo hold trom osobnostiam slovenského pivovarníctva a sladovníctva.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac