< sekcia Ekonomika

Makúch: Nemala by sa zopakovať situácia ako po páde Lehman Brothers

Na archívnej snímke guvernér NBS Jozef Makúch. Foto: TASR - Michal Svítok

Aktuálne globálne oživenie je nezvyčajné tak dĺžkou, ako aj čo sa týka pomalého nástupu a dynamiky oživenia.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Desať rokov od pádu investičnej banky Lehman Brothers a vypuknutia recesie začínajú investori na finančných trhoch vnímať nové potenciálne nebezpečenstvá. Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha by sa však situácia spred dekády nemala zopakovať.

"Európa prešla po páde Lehman Brothers dvojitou recesiou a niektoré ekonomiky vrátane Talianska začali rásť až v minulom roku. Pri hodnotení možnosti opakovania situácie spred dekády je potrebné poznamenať, že podobné dlhom preexponované nerovnováhy vo vyspelých ekonomikách nevidíme. Väčšina krajín eurozóny je v súčasnosti vo vzostupnej fáze finančného cyklu," skonštatoval pre TASR Makúch.

Zároveň uviedol, že aktuálne globálne oživenie je nezvyčajné tak dĺžkou, ako aj čo sa týka pomalého nástupu a dynamiky oživenia. "To nasvedčuje tomu, že aktuálna fáza môže z krátkodobého hľadiska ešte pretrvávať," myslí si Makúch.

V súčasnosti je podľa neho pravdepodobnejšie očakávať nové finančné napätie mimo ekonomicky rozvinutých krajín, avšak je potrebné zohľadniť aj nepredvídateľné faktory, ako politické a obchodné riziká, prípadne vývoj rokovaní o brexite. "Riziko z hľadiska globálnej ekonomiky predstavuje vývoj na rozvíjajúcich sa trhoch. Pozorne to sledujeme, ale zatiaľ nevidíme, že by sa tie riziká z týchto krajín mohli preniesť ďalej. Zatiaľ je to vnútorný problém týchto štátov," skonštatoval guvernér.

Prípadné šoky v rámci globálnej ekonomiky môžu mať priamy alebo nepriamy vplyv aj na slovenskú ekonomiku. "Nie každé spomalenie sa ale končí recesiou. Fáza spomalenia závisí od vonkajšej situácie, ako aj od vnútorných politík a nastavení," podotkol Makúch.

Riziko pre globálnu ekonomiku podľa Makúcha predstavuje nárast protekcionizmu a prípadnej obchodnej vojny. Problém vidí aj v nepredvídateľnom konaní prezidenta USA Donalda Trumpa. "To, čo sa stane a či sa naozaj stane, je nepredvídateľné, pretože Trump niečo povie a urobí niečo iné. Nepredikovateľnosť, na ktorú sme neboli až tak zvyknutí, je enormne veľká a z toho máme obavy," dodal Makúch.