Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Ekonomika

Je viacero možností, ako môže Ukrajina získať plyn zo Slovenska

Tomáš Malatinský Foto: TASR/Pavel Neubauer

Povedal to minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský na piatkovom rokovaní medzi Slovenskom a Ukrajinou o spolupráci v oblasti energetiky.

Bratislava 20. apríla (TASR) - Spolupráca medzi Slovenskom a Ukrajinou v oblasti energetiky bola témou piatkového rokovania predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) a šéfa Ministerstva hospodárstva (MH) SR Tomáša Malatinského (nominant Smer-SD) s ministrom energetiky a uhoľného priemyslu Ukrajiny Jurijom Bojkom.

"Predmetom rokovania boli tri oblasti – plyn, ropa a energetika. V oblasti plynu je záujem ukrajinskej strany využiť slovenský Eustream na prepravu plynu. Jestvuje tam niekoľko možností, napríklad tzv. swapovým spôsobom zabezpečovať tranzit plynu na našom výstupnom bode v Kapušanoch. Druhou je možnosť fyzickej prepravy plynu, kde predstavuje časové hľadisko z pohľadu Eustreamu skoro dva roky, kým by sa to pripravilo," priblížil po rokovaní Malatinský.

Poznamenal, že na rokovaní sa našlo aj "tretie riešenie, hybrid prvého a druhého riešenia". "K tomuto riešeniu by som sa však ešte nevyjadroval, lebo spoločnosť Eustream ho ešte technicky úplne neposúdila," doplnil.

Pokračovanie bilaterálnych rokovaní o problematike tranzitu plynu sa podľa Malatinského očakáva v najbližšom čase. "Technikom a obchodníkom z Eustreamu bude trvať približne dva týždne, aby posúdili možné problémy," avizoval. Na podrobnostiach sa slovenská a ukrajinská strana majú ešte dohodnúť.

"Jestvuje tam myslím 20-% možný výpadok," poznamenal šéf rezortu hospodárstva k odhadu výpadku výnosov na slovenskej strane z tranzitu spôsobeného spustením nového plynovodu Nord Stream.

Plyn z Ruska ním tečie do Nemecka a ďalších západných krajín cez Baltické more a obchádza Ukrajinu, s ktorou viedli Rusi v uplynulom desaťročí niekoľko "plynových vojen". Ešte tento rok plánuje Gazprom s partnermi dokončiť výstavbu v poradí druhej vetvy Nord Streamu. Jeho prvá vetva je v prevádzke už od novembra 2011 a v priebehu tohto roka sa v dôsledku toho znížil objem plynu prepravovaného cez Ukrajinu.