Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Ekonomika

Mäso a mlieko z fariem chcú aj na slovensko-ukrajinskom pohraničí

Foto: TASR/AP

Súkromne hospodáriaci roľník klasický predaj z dvora na svojej farme nerealizuje.

Parihuzovce 23. júna (TASR) - Poľnohospodárskym usadlostiam produkujúcim čerstvé mlieko a mäso sa darí aj v okrajových častiach východného Slovenska. Týka sa to napríklad farmy Jána Stanka v obci Parihuzovce, ktorá leží na slovensko-ukrajinskom pohraničí v okrese Snina.

Súkromne hospodáriaci roľník sa stará v okolí Parihuzoviec o približne 24 hektárov trvalo trávnatých porastov. Pravidelne ich kosí čím si vytvára zásoby sena pre zvieratá, ktoré chová na farme. Na menšej rozlohe pestuje zemiaky, ktoré využíva rovnako na kŕmne účely pre dobytok. Hospodárska usadlosť je situovaná v horskej oblasti Laboreckej vrchoviny. Tradičné obilniny, akými sú napríklad pšenica či jačmeň, tam v tejto súvislosti spomínaný farmár nepestuje.

"Chováme u nás odstavčatá, vietnamské prasatá, kravy, jalovice, ale aj niekoľko kôz. Ďalej tu máme registrovanú králičiu farmu, ktorá pozostáva aktuálne asi zo 160 jedincov," uviedol pre TASR Stanko.

Klasický predaj z dvora spomínaný hospodár na svojej farme nerealizuje. "Legislatíva je v tomto smere podľa môjho názoru dosť prísna a zložitá. Aby som to mohol predávať zákazníkom doma, musel by som mať vlastnú predajňu. V našej koncovej obci, kde žije iba 28 obyvateľov, by sa mi ju aj tak prevádzkovať neoplatilo. Svoje produkty preto vozím priamo zákazníkom," poznamenal Stanko s tým, že ide konkrétne o kozie a kravské mlieko, ako aj králičie mäso. O odchované odstavčatá z jeho farmy majú záujem predovšetkým drobnochovatelia z regiónu.

Farma z Parihuzoviec zásobuje podľa slov jej prevádzkovateľa sninský región králičím mäsom pravidelne už niekoľko rokov. "Problém s odbytom nemávame. Tí, ktorí majú záujem o kvalitný produkt, tak si ho kúpia."

Zaujímavá pre zákazníkov je okrem kvality, samozrejme, aj cena. "Kilogram králičieho mäsa z mojej farmy stojí približne ako kilogram hovädziny. V porovnaní s hypermarketmi som teda lacnejší. Ľudia sa však pre moje mäso rozhodujú aj preto, že ide o čerstvý domáci produkt a nie o králikov z Číny, ktoré sa dostávajú na pulty niektorých predajní po tom, ako precestujú zmrznuté na kosť polovicu zemegule," uzavrel Stanko.