Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 12. máj 2024Meniny má Pankrác
< sekcia Ekonomika

MF: Fitch potvrdila Slovensku rating na úrovni A s negatívnym výhľadom

Ilustračno foto Foto: TASR/AP Photo

Fitch predpokladá, že vďaka normalizácii domácej spotreby porastie hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v budúcom roku o 1,9 % a o 2,5 % v roku 2025.

Bratislava 14. júla (TASR) - Medzinárodná ratingová agentúra FitchRatings (Fitch) potvrdila Slovensku úverový rating na úrovni A s negatívnym výhľadom. Súčasné hodnotenie Slovenska je podporené naším členstvom v EÚ a eurozóne, stabilnou a dôveryhodnou makroekonomickou politikou, ako aj konkurencieschopnosťou exportu a stabilnými priamymi zahraničnými investíciami, uviedlo v piatok Ministerstvo financií (MF) SR.

Fitch predpokladá, že vďaka normalizácii domácej spotreby porastie hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska v budúcom roku o 1,9 % a o 2,5 % v roku 2025. Analytici rovnako očakávajú zlepšenie pozície čistého zahraničného dlhu na menej ako 30 % HDP do roku 2025 a tiež rýchlejšie zníženie deficitu bežného účtu na priemerných 2,1 % HDP v rokoch 2023 - 2025, čo predstavuje predpandemické hodnoty. "Ako silnú stránku Fitch hodnotí aj bankový sektor, ktorý je stabilný, ziskový a má dobrú kvalitu aktív," uviedol rezort financií.

Negatívny výhľad odzrkadľuje podľa MF riziká vyplývajúce z nejasného politického rámca po nadchádzajúcich septembrových voľbách, najmä v oblasti fiškálnej konsolidácie a neistoty týkajúcej sa fiškálnych a makroekonomických dosahov vojny na Ukrajine a s tým súvisiacej energetickej krízy. Výhľad by sa podľa agentúry mohol zmeniť z negatívneho na stabilný, ak by došlo k zníženiu dlhu verejnej správy.

Naopak, k zhoršeniu ratingu Slovenska môže prísť v prípade nedostatočne dôveryhodnej fiškálnej konsolidácie, čo by viedlo k trvalým fiškálnym deficitom a prudkému nárastu dlhu verejnej správy voči očakávaniam na úrovni 58 % HDP v roku 2025. Stabilizácia dlhu na tejto úrovni si však vyžaduje prijatie konsolidačných opatrení, aby deficit klesol z očakávaných vyše 6 % HDP v tomto roku na úroveň 3,6 % HDP v roku 2025. "Preto ministerstvo financií pracuje na kredibilnom zozname opatrení na ozdravenie verejných financií a bude dôležité, aby sa nová vláda, ktorá vzíde z volieb na jeseň tohto roku, postavila k tejto problematike zodpovedne," dodal rezort.