< sekcia Ekonomika

MF SR chce novelou o stavebnom sporení zvýšiť adresnosť systému

Na archívnej snímke podpredseda vlády a minister financií SR Peter Kažimír. Foto: TASR - Michal Svítok

Rezort pod vedením Petra Kažimíra zároveň odmieta tvrdenia sporiteľní, že štát nechce pomôcť deťom a mladým s bývaním.

Bratislava 22. januára (TASR) - Ministerstvo financií (MF) SR odmieta tvrdenia troch stavebných sporiteľní, že nechce pomôcť deťom a mladým ľuďom s financovaním bývania. Reagovalo tak na kritiku novely zákona o stavebnom sporení, ktorú rezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania už minulý týždeň.

Ministerstvo navrhuje viaceré zmeny v stavebnom sporení. Odôvodňuje ich tým, že chce prispieť k zvýšeniu adresnosti, ako aj efektívnosti poskytovania štátnej podpory. "Myslíme si, že poskytnutie štátnej podpory by malo byť viazané na použitie nasporených prostriedkov na stavebné účely a mali by ju dostať naozaj iba tí, ktorí ju potrebujú," reagovalo ministerstvo na pondelňajšiu kritiku právnej normy stavebnými sporiteľňami. V budúcnosti by sa tak podľa rezortu nemalo stávať, že dôjde k rozloženiu ročných vkladov na viaceré zmluvy, čím môžu výhody štátnej podpory stavebného sporenia špekulatívne využívať aj osoby s vyššími príjmami tak, ako je to možné v súčasnosti.

Rovnako by sa mali prostriedky zo stavebného sporenia zvýhodnené štátnou prémiou využívať iba na stavebné účely. "Nie na dovolenky, autá, či iný luxus. Treba povedať aj to, že väčšina zmien sa bude dotýkať iba nových zmlúv," tvrdí MF SR.

Rezort pod vedením Petra Kažimíra (Smer-SD) zároveň odmieta tvrdenia sporiteľní, že štát nechce pomôcť deťom a mladým s bývaním. "Stavebné sporenie sa prevažne využíva na rekonštrukciu bývania, ktorú deti ani mladí neriešia. Nesúhlasíme ani s tým, že novela zákona by znamenala redukciu výstavby na Slovensku, či oddialila obnovu budov," doplnilo MF SR.

Štátna podpora bývania rastie pri hypotekárnych úveroch pre mladých, v nadväznosti na každoročný nárast počtu zmlúv s nárokom na tento štátny príspevok. Ministerstvo argumentuje tiež tým, že štát podporuje rozvoj bývania aj prostredníctvom zvýhodnených úverov zo Štátneho fondu rozvoja bývania. "Pri vynakladaní prostriedkov štátneho rozpočtu na štátnu prémiu pri stavebnom sporení stojí za zmienku jej porovnanie s výškou vyplatených dividend v sektore stavebných sporiteľní," upozornilo ministerstvo.

Rezort vyčíslil, že za rok 2016 dosiahol zisk po zdanení troch stavebných sporiteľní na Slovensku viac ako 22 miliónov eur a vyplatené dividendy boli viac ako 24 miliónov eur. "Zaujímavosťou je, že takmer rovnaká bola aj výška štátnej prémie, ktorá bola vyplatená zo štátneho rozpočtu, a to v sume takmer 24 miliónov eur," tvrdí rezort financií.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.