Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

Rezort hospodárstva: Dohoda CETA bude pre našu ekonomiku prínosom

Na archívnej snímke minister hospodárstva SR Peter Žiga. Foto: TASR - Michal Svítok

NR SR súhlasila s pristúpením Slovenska ku Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode medzi Kanadou a Európskou úniou s jej členskými štátmi ústavnou väčšinou.

Bratislava 26. septembra (TASR) - Slovensko ratifikovalo obchodnú dohodu medzi EÚ a Kanadou, pre našu ekonomiku bude prínosom. Uviedol to Maroš Stano, hovorca Ministerstva hospodárstva (MH) SR v reakcii na návrh Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody medzi Kanadou a EÚ (CETA), ktorý v stredu (25. 9.) odsúhlasila Národná rada (NR) SR.

Stano podčiarkol, že NR SR súhlasila s pristúpením Slovenska ku Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohode medzi Kanadou a Európskou úniou s jej členskými štátmi ústavnou väčšinou.

Upozornil, že ide o zatiaľ najambicióznejšiu dohodu o voľnom obchode, ktorú EÚ dosiahla s dôležitým partnerom G7. Znamená liberalizáciu vzájomného obchodu, pričom len na nevybratom cle európski vývozcovia ročne ušetria 500 miliónov eur. "Táto dohoda je jednoznačne aj veľkým slovenským medzinárodným úspechom, pretože dosiahnuť dohodu medzi EÚ a Kanadou sa nám podarilo práve počas nášho predsedníctva v Rade EÚ," zdôraznil minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) a ocenil silný mandát, ktorý jej pri ratifikácii dali poslanci.

Stano zdôraznil, že CETA prináša uľahčenie obchodovania s tovarom a službami, odstránenie ciel a obchodných bariér. Je v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO). "Dohoda CETA neznamená oslabenie alebo zmenu právnych predpisov EÚ. Európske normy o bezpečnosti potravín a výrobkov, o ochrane životného prostredia a spotrebiteľa zostávajú zachované a všetky dovozy z Kanady musia aj po prijatí dohody spĺňať predpisy EÚ," zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

"Počas dvoch rokov, kedy sa už zmluva predbežne vykonáva, sa vôbec nepotvrdilo účelové a nezmyselné strašenie o ťažbe nerastných surovín, ani obavy z extrémneho nárastu dovozu poľnohospodárskych výrobkov," dodal Žiga.

Naopak, pre Slovensko ako otvorenú ekonomiku bude mať podľa Stana zmluva pozitívny vplyv. EÚ a Kanada odstránili od prvého dňa jej vykonávania clá pre približne 98 % colných položiek. "Vývozcom z EÚ do Kanady to na nevybratom cle ročne ušetrí viac ako 500 miliónov eur. Kanada v dohode po prvýkrát otvorila svoj trh s verejnými zákazkami aj na úrovni provincií, čo predstavuje jeden z významných prínosov pre podnikateľské subjekty EÚ," vysvetlil ďalej Žiga.

Stano pripomenul, že dohodu podpísali zástupcovia Európskej únie a predseda kanadskej vlády Justin Trudeau ešte 30. októbra 2016, počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Európsky parlament ju schválil 15. februára 2017, následne kanadská strana v máji 2017. Uplatňovať sa predbežne začala od 21. septembra 2017, s výnimkou ustanovení o riešení sporov medzi investorom a štátom, ktoré nie sú vo výlučnej právomoci EÚ. Okrem Slovenska dohodu zatiaľ ratifikovalo ďalších 13 členských krajín – Česko, Dánsko, Estónsko, Španielsko, Chorvátsko, Lotyšsko, Litva, Malta, Portugalsko, Rakúsko, Švédsko, Veľká Británia a Fínsko.

Hovorca MH SR doplnil, že vzájomný obchodný obrat medzi Slovenskom a Kanadou dosiahol v minulom roku 431 miliónov eur. Vývoz do Kanady bol vo výške 333 miliónov eur, čo je nárast oproti roku 2017 o viac ako 30 miliónov eur. Objem dovozu z Kanady bol 98 miliónov eur, čo je nárast oproti roku 2017 o 13 miliónov eur. Slovensko dosahuje s Kanadou stabilne aktívne saldo obchodnej bilancie, v minulom roku nám aktívne saldo narástlo o viac ako 20 miliónov eur v porovnaní s rokom 2017. Dohoda CETA je jedným z nástrojov na posilnenie obchodných väzieb medzi oboma krajinami a na podporu vzájomnej obchodnej výmeny SR - Kanada, ktorá sa za posledných šesť rokov takmer zdvojnásobila.