< sekcia Ekonomika

Miera nezamestnanosti v Číne klesla v septembri na 3,95 %

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Stabilita na trhu práce jednou z priorít čínskej vlády.

Peking 22. októbra (TASR) - Nezamestnanosť v Číne podľa oficiálnych údajov padla na najnižšiu úroveň za takmer 16 rokov.

Miera nezamestnanosti na konci septembra klesla na 3,95 %, uviedlo v nedeľu čínske ministerstvo práce. Nezamestnanosť sa prvýkrát od roku 2001 znížila pod hranicu 4 %.

V prvých 9 mesiacoch 2017 sa v Číne vytvorilo 10,97 milióna nových pracovných miest. To bolo o 300.000 viac než vlani. To znamená, že už teraz sa prakticky splnili ciele stanovené Pekingom pre tento rok. Vláda plánovala vytvorenie približne 11 miliónov nových miest a zníženie miery nezamestnanosti pod 4,5 %.

Aby predišla sociálnym nepokojom, je stabilita na trhu práce jednou z priorít čínskej vlády.

Čínsky minister práce Jin Wej-min však vzhľadom na štrukturálne reformy a prestavbu ekonomiky varoval pred pretrvávajúcimi problémami. "Musíme vytvoriť 15 miliónov pracovných miest ročne," uviedol Jin. Poukázal len na vyše 8 miliónov absolventov univerzít, ktorí každoročne prichádzajú na pracovný trh. Problémy existujú aj v niektorých priemyselných odvetviach, ako je oceliarstvo alebo baníctvo, kde vláda z dôvodu nadmernej produkcie tlačí na znižovanie kapacít.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.