Ekonomika

Miestne zdroje môžu pomôcť ľuďom na vidieku, ukázal to projekt Sunrise

TASR, 20. januára 2016 18:29

Projekt Sunrise priniesol aj niekoľko hmatateľných výstupov, ako napríklad zriadenie dvoch dielní na svojpomocnú výrobu slnečných kolektorov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Trebišov/Košice 20. januára (TASR) – Miestne zdroje môžu zlepšiť ekonomickú situáciu ľudí na vidieku. Tvrdia to realizátori projektu s názvom Sunrise - Udržateľné využívanie prírodných zdrojov v malých podnikoch. Prostredníctvom programu cezhraničnej spolupráce ho podporila Európska únia. TASR informoval Ján Dzurdženík z košickej Agentúry na podporu regionálneho rozvoja.

Projekt, ktorý realizovali slovenskí a ukrajinskí partneri, ponúkol množstvo seminárov. „Ľudia, ktorí sa ich zúčastnili, získali informácie o zaujímavých projektoch. Inšpiratívnou je napríklad samospráva Spišského Hrhova, ktorá na svojom území dokázala významne eliminovať problémy, pomerne vypuklé vo väčšej časti východného Slovenska – dlhodobú nezamestnanosť, marginalizáciu rómskej komunity či bývanie v nelegálnych stavbách na cudzích pozemkoch,“ ozrejmil Dzurdženík.

„Výrazným nástrojom na riešenie týchto problémov je obecný podnik, ktorý v súčasnosti nerieši len malé stavebné úpravy v obci, ale pôsobí ako konkurencieschopný subjekt v regióne a pomáha takzvaným nezamestnateľným vrátiť sa reálne na trh práce,“ uviedol starosta S. Hrhova Vladimír Ledecký.

Ďalší z projektov, ktorý predstavil semináre Sunrise, nesie názov Ondava pre život. Je realizovaný vo Svidníckom okrese. Jeho manažéri sa stretli s pozitívnymi efektmi, ktoré prináša hoci len dočasné zamestnanie dlhodobo nepracujúcich. Ide napríklad o zlepšenie ich finančnej situácie, socializáciu, pocit spolupatričnosti ku kolektívu, ako aj pozitívny príklad, ktorý dávajú svojim deťom.

Projekt Sunrise priniesol aj niekoľko hmatateľných výstupov, ako napríklad zriadenie dvoch dielní na svojpomocnú výrobu slnečných kolektorov. Otvorili ich v Turni nad Bodvou (okres Košice–okolie) a v Časlivciach na Ukrajine. Turnianskemu združeniu ProTornensis, ktoré s miestnymi už niekoľko rokov vyrába brikety zo slamy, umožnili brikety analyzovať a získať o tom certifikát. Ďalší z partnerov projektu, obec Malé Ozorovce (okres Trebišov), získal vybavenie umožňujúce používanie drevného odpadu na vykurovanie.

„Vykurovanie odpadovou biomasou nemusí zabezpečiť zníženie výdavkov za vykurovanie kultúrneho domu, ale určite zabezpečí to, že peniaze, ktoré pri zaplatení faktúry za plyn a elektrinu nenávratne odchádzajú z regiónu preč, v prípade zaplatenia pracovníka pripravujúceho palivo ostanú v obci a tieto zdroje následne prinesú multiplikačné efekty,“ informoval starosta Malých Ozoroviec Milan Dolák.

„V našej obci sme si to aj prepočítali a už sme urobili viaceré kroky smerujúce k lepšiemu využívaniu miestnych energetických či ľudských zdrojov, napríklad vybudovaním obecného včelína či svojpomocnou výstavbou ihriska,“ dodal starosta.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 20:26

Manažér VW zadržaný v USA v kauze emisií plánuje priznať vinu
Schmidt bol priamo zodpovedný za to, že vozidlá vyrobené pre tieto trhy spĺňajú všetky normy v oblasti kvality ovzdušia platné v daných krajinách.

sk
včera 20:04

Rumunská vláda upustila od plánu tzv. solidárnej dane
Daň, ktorá bola bez ďalších podrobností súčasťou vládneho programu, sa mala vzťahovať na osoby s príjmami vo výške viac ako desaťnásobku minimálnej mzdy.

sk
včera 19:52

Vlaňajší rok bol pre cestovný ruch na strednom Slovensku rekordný
Počet návštevníkov vzrástol o viac ako 12 %, mesto Banská Bystrica bolo na tom ešte lepšie s nárastom o viac ako 24 %.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac