Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav
< sekcia Ekonomika

Minister Jahnátek upozornil v D.Strede na význam stimulácie farmárov

Ľubomír Jahnátek Foto: TASR

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek so svojimi spolupracovníkmi predstavil dnes farmárom dunajskostredského regiónu program rozvoja vidieka.

Dunajská Streda 2. marca (TASR) – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek so svojimi spolupracovníkmi predstavil dnes farmárom dunajskostredského regiónu program rozvoja vidieka a integrovaný regionálny operačný program na roky 2014–2020. Na seminári odzneli informácie o financovaní poľnohospodárstva a realizácii trojpilierového systému, o priamych platbách a o treťom národnom pilieri, ktorý bude zamierený na podporu živočíšnej a rastlinnej výroby.

„Prezentujeme tu skladbu, ako rozdelíme do roku 2020 zhruba 5,35 miliardy eur, z čoho pôjde veľká časť do poľnohospodárskej prvovýroby. Zároveň predstavujeme účastníkom mechanizmy a postupy, ako sa k týmto prostriedkom dostanú,“ priblížil minister pôdohospodárstva. Podľa jeho názoru nóvum tohtoročného programovacieho obdobia spočíva predovšetkým v orientácii a stimulácii poľnohospodárov na takzvaného komplexného farmára.

„To znamená, že poľnohospodár sa nebude venovať len rastlinnej výrobe, hustosiatym obilninám a energetickým plodinám, ale bude pestovať zeleninu, ovocie, vinič alebo chmeľ. Bude sa venovať živočíšnej výrobe, nakoľko potrebujeme navýšiť stavy hovädzieho dobytka, ošípaných, hydiny, oviec,“ konštatoval. Dnes odzneli prezentácie o podporách a odborníci poukázali aj na to, v čom spočíva motivácia.

„Motivovať môžu jednotkové podpory. Napríklad v prípade rastlinnej výroby doteraz neboli zemiaky v integrovanej produkcii vôbec podporované. My dávame na podporu jedného hektára 300 eur. Keď hovoríme o produkcii zeleniny poľnej, doteraz konvenčná produkcia mala 50 eur, teraz dávame 120 eur,“ vysvetlil Jahnátek. Upozornil na to, že v živočíšnej výrobe kravy na mlieko sa podporovali 81 eurami na kus, po novom to bude 379 eur. Podporované budú jalovice, ošípané. Sú tu podpory, ktoré farmári doteraz nedostávali a sú schválené od 1. januára. „Poľnohospodár sa môže rozhodnúť, aký príjem chce mať v budúcnosti. Zároveň dávame mu aj prostriedky na rekonštrukciu fariem, aby vedel zabezpečiť aj potrebnú techniku a technológiu."

Podľa ministra informácie o podporách sa prijímajú veľmi priaznivo. „Je to už tretí informačný deň. Všade je veľká účasť, v Košiciach sa zišlo 440, v Banskej Bystrici 340 farmárov. V Dunajskej Strede prišlo viac ako 300 poľnohospodárov,“ povedal Jahnátek. Poznamenal, že znevýhodnené oblasti rozvoja vidieka sú ešte nedokončené, nakoľko Brusel nevyšiel v ústrety. „Tam sme ešte dlžníkom tým poľnohospodárom, ktorí v týchto znevýhodnených oblastiach produkujú,“ uzavrel minister.

Účastník seminára, malochovateľ, poslanec NR SR Gabriel Csicsai (Most-Híd) tvrdil, že peniaze na podporu sú rozdelené nepremyslene. „Podporujeme to, čo sme si pred 20 rokmi povedali, že netreba. Produkciu litra mlieka, kila mäsa, oproti tomu, aby sme zlepšili technickú vybavenosť farmárov, aby produkcia bola efektívnejšia,“ konštatoval. Csicsai vidí problém v tom, že z druhého piliera sa presúva 20 percent do prvého, a to z časti inovácie. „Napríklad v chove ošípaných nie sme sebestační. Aby ošípaná bola rentabilná, sa musí predať v priebehu jedného roka od jednej prasnice 20 kusov ošípaných. Celoslovenský priemer, okrem zahraničných chovateľov, je 16-17 kusov. Chýbajúce prasiatka sa budú vyplácať, miesto toho, aby sme zmenili technológiu, aby prasnica dokázala porodiť a odchovať 21 kusov,“ ozrejmil Csicsai. Podčiarkol, že v tomto spočíva zásadný rozdiel v ponímaní dotačnej politiky. Financovanie malých farmárov považuje tiež za nevyhovujúce.