Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 17. máj 2024Meniny má Gizela
< sekcia Ekonomika

Súčasný minister obrany vedel o tunelovaní vo VSS, hovorí Ľ. Galko

Ľubomír Galko Foto: TASR/Martin Baumann

Ľubomír Galko zároveň informoval o dokumentoch, ktoré potvrdzujú, že súčasný minister viackrát v tejto súvislosti klamal. Minister Glváč je ochotný spolupracovať s Radičovou pri vyšetrovaní.

Bratislava 20. mája (TASR) - Minister obrany SR Martin Glváč (Smer-SD) údajne vedel o tunelovaní Vojenskej spravodajskej služby (VSS).
Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave exminister obrany Ľubomír Galko (SaS). Informoval tiež o dokumentoch, ktoré potvrdzujú, že súčasný minister viackrát v tejto súvislosti klamal.

Terajší šéf rezortu obrany podľa Galka ešte v júni minulého roka mal podpísať dokument o zrušení disciplinárneho rozkazu voči bývalému riaditeľovi Vojenskej spravodajskej služby (VSS) Romanovi Mikulcovi. "V dokumente sú popísané také podrobnosti ako napríklad, že išlo iba o internú informáciu VSS, ktorá obsahovala aj neoverené informácie, na ktorých dopreverení sa ešte pracovalo. Že materiál sa týkal protiprávnej činnosti bývalého vedenia VOS a VSS, ktoré odišlo z funkcií v roku 2010," uviedol Galko.

Skartovaných malo byť deväť listov

Dátum rozhodnutia o zrušení disciplinárneho rozkazu je podľa jeho informácií 4. jún 2012. "Ten, kto tento dokument podpísal, sa musel dopodrobna oboznámiť úplne so všetkým. Mal vedieť, čo bolo skartované, kedy sa to udialo, mal vedieť, že to bolo iba pár hárkov papiera, ktoré obsahovali to najmenej podstatné," vysvetlil Galko. Podľa dokumentov, ktoré má exminister k dispozícii, skartovaných listov bolo deväť.

Podľa Galka minister nehovoril pravdu ani vtedy, keď tvrdil, že ku skartácii dokumentov došlo tri dni po voľbách v marci 2012. "Skartácia bola nariadená 1. marca a vykonaná 2. marca 2012, teda 8 dní pred voľbami. On tvrdil, že to bolo po voľbách," ozrejmil Galko.

M. Fedor pozval na výbor údajného autora správy o tunelovaní VSS

Ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD), ako aj údajného autora správy o tunelovaní vo Vojenskej spravodajskej službe (VSS) pozval na utorkové zasadnutie predseda parlamentného výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Martin Fedor (SDKÚ-DS).

Informoval o tom dnes na tlačovej konferencii Fedor, ktorý okrem nich pozval aj riaditeľa Vojenského spravodajstva Ľubomíra Skuhru.

"Dnes som zaslal list ministrovi obrany, v ktorom mu navrhujem, aby dotyčného bývalého funkcionára Vojenskej spravodajskej služby zbavil mlčanlivosti, aby mohol členom výboru podať informáciu," povedal Fedor s tým, že ministrovi poskytol aj údaje tejto osoby. "Ak má minister záujem vniesť viac svetla do celej kauzy, alebo o vysvetlenie z niekoľkých strán, tak si myslím, že bude to jeho premýšľanie, či ho zbaviť mlčanlivosti alebo nie, oveľa jednoduchšie," dodal. Fedor sa dnes podľa svojich slov s údajným autorom správy osobne stretol.

Správa, o ktorej minulý týždeň informoval denník Sme, má opisovať údajne nezákonné prevody majetku VSS na iné organizácie či súkromné osoby, ktoré mali byť v spojení s vedením služby. Štát takto mal prísť o milióny eur, väčšinou tým, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky štátu, potom ho označili za nepotrebný alebo dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili.

M. GLVÁČ: Pri vyšetrovaní kauzy VSS budem spolupracovať s I. Radičovou

Minister obrany Martin Glváč (Smer-SD) stále trvá na svojich vyjadreniach, že nevedel o tunelovaní vojenského spravodajstva. V súvislosti s vyšetrovaním tejto kauzy sa spojil aj s bývalou premiérkou Ivetou Radičovou. Informoval o tom na dnešnej tlačovej konferencii.

"Nie je pravda, že by tento materiál dokladoval to, že by som o tom vedel," reagoval na obvinenia exministra obrany Ľubomíra Galka (SaS), že podpísal dokument, v ktorom sa hovorilo o tunelovaní spravodajských služieb. Glváč sa bránil tým, že toto rozhodnutie bolo vypracované právnikmi na základe odvolania Romana Mikulca, ktorý bol riaditeľom Vojenskej spravodajskej služby. "Ja som ho vrátil na prvý stupeň, aby následne bola celá vec prešetrená. Toto nie je žiadny dôkaz, že som o tom vedel," dodal. Disciplinárne konanie podľa jeho vyjadrení nemohlo pokračovať z dôvodu, že Mikulec už nebol vojakom a že materiály boli skartované.

"Tak, ako som povedal pred týždňom, zhromaždím všetky doklady, ktoré sú prístupné a poskytnem ich špeciálnej prokuratúre," povedal Glváč. Podľa jeho slov ide o vybavovanie si účtov medzi príslušníkmi vojenského spravodajstva. Medializovaný materiál o údajnom tunelovaní na ministerstve obrany dostal až dnes. "Z materiálu jasne vyplýva, že pán Skuhra bol do tohto procesu dosadený pravdepodobne účelne," uviedol. Zopakoval, že táto kauza nie je kauzou tejto vlády.

"Tu je list, o ktorom jedinom som vedel. Písala ho Radičová ministrovi vnútra a keď vidíte ten dátum, je tam 12.3., to znamená dva dni po voľbách," vysvetlil skartáciu Glváč. Šetrením ďalej našli aj skartačný dokument, ktorý hovorí o dátumoch 2. a 3. marec, ako dnes spomínal Galko. Povedal, že podľa neho dokument, ktorý dnes dostal, je iba slohovou prácou. Ďalej uviedol, že v tejto súvislosti kontaktoval aj Ivetu Radičovú. "Dohodli sme sa, že sa osobne stretneme a budeme sa o tejto veci rozprávať, aby predmetné činy z minulého vedenia boli buď preukázané, alebo aby boli vyvrátené," dodal.

"Vyzerá to tak, že ide o prefotené kópie nejakej dokumentácie, ktorá je datovaná ešte pred začiatkom vyšetrovania," reagoval zástupca riaditeľa Vojenského spravodajstva Róbert Tibenský na dokumenty, ktoré dostal denník Sme ešte vo štvrtok 16. mája. Glváč taktiež uviedol, že rezort nebude reagovať na každé vyhlásenie každého, kto chce k tomuto prípadu niečo povedať.

O kauze údajného tunelovania VSS

Denník Sme vo štvrtok (16. 5.) informoval o vážnych podozreniach z tunelovania VSS v čase prvej Ficovej vlády. Z tajnej správy podľa denníka vyplýva, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech buď oni, alebo tretie osoby. Postupovali tak vraj bývalý riaditeľ VSS Juraj Šebo a šéf VOS Ľubomír Skuhra. Šebo riadil VSS za vtedajšieho ministra obrany Jaroslava Bašku (Smer-SD), momentálne je vojenským pridelencom v Číne. Skuhra viedol VOS v rokoch 2006 až 2010. Po návrate druhej Ficovej vlády sa vrátil opäť do funkcie. Je riaditeľom už spojených vojenských služieb - Vojenského spravodajstva.

Správa opisuje údajne nezákonné prevody majetku VSS na iné organizácie či súkromné osoby, ktoré mali byť podľa nej v spojení s vedením služby. Štát takto mal prísť o milióny eur, väčšinou tým, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky štátu, potom ho označili za nepotrebný alebo dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili.