Ekonomika

Modernizácia trate po Žilinu by mala byť hotová do konca roku 2018

TASR, 19. februára 2016 16:22

Konkrétne ide o úsek z Považskej Teplej po Púchov a z Dolného Hričova po Žilinu.

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Bratislava 19. februára (TASR) - Modernizácia železničnej trate z Bratislavy po Žilinu by sa mala dokončiť do konca roku 2018. Predpokladá to ministerstvo dopravy, podľa ktorého nie sú na tejto trase zmodernizované už len dva úseky.

Konkrétne ide o úsek z Považskej Teplej po Púchov a z Dolného Hričova po Žilinu. "Z hľadiska časovej úspory prinesie modernizácia úseku Bratislava – Žilina skrátenie cesty o 30 minút po kompletnej modernizácii celého 200-kilometrového úseku," priblížil hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Samotný uzol Žilina by sa mal podľa rezortu modernizovať v rokoch 2018 až 2020. Modernizácia trate má zvýšiť rýchlosť vlakov, zabezpečiť prístup imobilných ľudí k službám verejnej osobnej dopravy, či zaviesť informačné systémy pre cestujúcich. "Z európskych fondov máme na modernizáciu a rozvoj železničnej infraštruktúry vyčlenených 1,5 miliardy eur," dodal minister dopravy Ján Počiatek (Smer-SD).

Čo sa týka nasledujúcej trate zo Žiliny po Košice, tu si podľa rezortu dopravy vyžiadala Európska komisia novú štúdiu realizovateľnosti. "Dôvodom bolo, že pôvodný návrh modernizácie tejto trate bol urobený maximalisticky, rátal s výstavbou viacerých neadekvátne dlhých tunelov, ktorými sa navyše nedosiahla dostatočná časová úspora," vysvetlil Kóňa. Brusel preto požadoval zhodnotenie alternatívnych riešení.

Nová štúdia z decembra 2015 tak posúdila viaceré varianty líšiace sa najmä rýchlosťou a trasovaním. "Po komplexnom posúdení bola vybraná alternatíva, ktorá počíta na celom úseku s priemernou rýchlosťou 136 až 141 kilometrov za hodinu," dodal Kóňa. Čas prepravy z Košíc do Žiliny sa tak má skrátiť o 40 minút.

Podľa ministerstva sa zachovajú prakticky všetky významnejšie stanice v pôvodných miestach. Jedinou stanicou so zmenou miesta bude Liptovský Mikuláš. Splniť sa majú aj ďalšie modernizačné kritériá týkajúce sa odstránenia úrovňových priecestí, ochrany obyvateľov pred hlukom či zachovania migračných trás zvierat. "Odhadovaná cena čisto stavebnej časti celého úseku Žilina – Košice s dĺžkou vyše 240 kilometrov je 2,5 až 2,8 miliardy eur," priblížil Kóňa. Cena za kilometer sa však výrazne odlišuje podľa náročnosti úsekov.

Bez ďalšieho doprojektovania by sa tak mali s pomocou európskych peňazí v najbližších rokoch modernizovať úseky Paludza – Liptovský Hrádok a Lučivná – Poprad Tatry. Cestujúci tak musia byť podľa ministerstva trpezliví aj v najbližších rokoch. Trať totiž čakajú nemalé výluky.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 8:13

EuroGas nateraz neuspel v medzinárodnej arbitráži so SR o mastenec
Arbitráž sa začala v roku 2014 a v rámci nej EuroGas ako žalobca požaduje od SR náhradu 2,3 miliardy eur za zmarenú investíciu.

sk
dnes 8:03

Ceny ropy vzrástli
Komerčné zásoby ropy v USA padli takmer o 13 % od svojho vrcholu v marci.

sk
dnes 7:07

Firma Johnson & Johnson musí zaplatiť odškodné 417 mil. dolárov
E. Echeverriová žalovala firmu, že mastenec, ktorý používa firma v detskom zásype, spôsobuje rakovinu vaječníkov, keď sa pravidelne aplikuje v rámci ženskej hygieny.

sk

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac