Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Ekonomika

Poľnohospodári dostali z priamych platieb už vyše 343,8 milióna eur

Na snímke dojnice z Poľnohospodárskeho družstva Zemedar v Poprade - Strážach, 18. augusta 2015. Foto: TASR/Adriána Hudecová

Predstavuje to vyplatenie 81,29 % prijatých a platných žiadostí za rok 2016.

Bratislava 22. decembra (TASR) - Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) od 1. decembra, kedy je možné pristúpiť podľa legislatívy EÚ ku schvaľovaniu priamych platieb pre poľnohospodárov, poslala na účty farmárov viac ako 343,8 milióna eur. Predstavuje to vyplatenie 81,29 % prijatých a platných žiadostí za rok 2016. Informoval o tom dnes hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Vladimír Machalík.

Uviedol, že PPA pri platbách na plochu vydala v decembri už 14.388 rozhodnutí, čo predstavuje 76,40 % z celkového počtu 18.832. Pri dobrovoľne viazaných platbách za zvieratá PPA vydala 4130 rozhodnutí zo 4469. Vyplácala aj podpory pre jednotnú platbu na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie (tzv. greening), na platby pre oblasti s prírodnými obmedzeniami alebo inými osobitnými obmedzeniami (tzv. ANC plochy) a z dobrovoľne viazaných podpôr boli podporené prežúvavce - hovädzí dobytok, ovce a kozy.

"Oproti minulosti robíme významnú zmenu. Nezastavujeme proces administrácie po 15. decembri, tak ako v minulom roku. V kontrolnej činnosti pokračujeme plynule ďalej, aby sme mohli hneď začiatkom nového roka pristúpiť k schvaľovaniu ďalších platieb pre farmárov," uviedol generálny riaditeľ PPA Juraj Kožuch.

SR podľa Machalíka napriek vážnym komplikáciám vďaka nasadeniu tímov PPA, Výskumného ústavu pôdoznalectva a ochrany pôdy a MPRV SR ako vôbec posledná krajina v Európskej únii splnila podmienky EÚ na 25-% podiel elektronicky podaných grafických príloh pre oblasť priamych podpôr.

PPA podľa neho okrem toho zrealizovala opatrenia na zvýšenie transparentnosti a efektívnosti fungovania aj v súvislosti s podnetmi z Európskej komisie a Najvyššieho kontrolného úradu SR. Zriadila odbor vnútornej kontroly, supervízie a ochrany finančných záujmov EÚ, zaviedla viacúrovňovú kontrolu efektívnosti a hospodárnosti výdavkov, posilnila terénne kontroly projektov priamo na mieste nad rámec požiadaviek EÚ a kontrolórov vybavila aplikáciami na kontrolu oprávnenosti vynaložených nákladov.