Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. marec 2024Meniny má Miroslav
< sekcia Ekonomika

Agrorezort prvýkrát zverejnil mapy poľnohospodárskych plôch

Na snímke ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: TASR - Martin Baumann

Agrorezort ide nad rámec všetkých povinností vyplývajúcich z európskej či národnej legislatívy. Vlastníci pozemkov a poľnohospodári si môžu overiť vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy.

Bratislava 12. júla (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zverejňuje prvýkrát v histórii Slovenska plochy, ktoré obhospodarujú poľnohospodári a môžu na ne žiadať tzv. priame platby. Vďaka unikátnej spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR si budú môcť poľnohospodári aj vlastníci svoje vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy jednoduchým a prehľadným spôsobom nielen kontrolovať, ale aj aktívne riešiť. Uviedla to na tlačovej konferencii podpredsedníčka vlády a šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS) za účasti predsedníčky ÚGKK Márie Frindrichovej.

"Od môjho nástupu do funkcie zavádzame na agrorezorte opatrenia na zvýšenie transparentnosti v agrosektore. Na naše predchádzajúce kroky v tejto oblasti nadväzujeme a v spolupráci s Úradom geodézie, kartografie a katastra prinášame unikátne riešenie zverejňovania Registra pôdy LPIS. Ide o historicky jedinečnú spoluprácu, ktorá prináša transparentnosť, aká tu za žiadneho z mojich predchodcov nebola. Systém, ktorý sme spustili, je prehľadný, používateľsky prívetivý, a čo je dôležité, môžu do neho vstupovať nielen žiadatelia, ale aj verejnosť," priblížila Matečná.

Agrorezort tak v spolupráci s ÚGKK podľa nej ide nad rámec všetkých povinností vyplývajúcich z európskej či národnej legislatívy. Vlastníci pozemkov a poľnohospodári si môžu na základe niekoľkých klikov overiť vlastnícke vzťahy obhospodarovanej pôdy.

Zdôraznila, že rok 2018 priniesol po viac ako dvojročnej práci agrorezortu pre poľnohospodárov v podávaní jednotných žiadostí významnú zmenu. Vôbec prvýkrát v histórii museli úplne všetci žiadatelia o tzv. priame platby pre poľnohospodárov priložiť grafické prílohy výlučne v elektronickej podobe (GSAA). Elektronické grafické prílohy pokryli až 99,66 % plochy z celkovej výmery takmer 1,9 milióna hektárov obhospodarovanej pôdy na Slovensku, čo predstavuje 238.208 parciel (asi 98,88 % z celkového počtu). Tieto údaje tak priniesli novú kvalitu presnosti údajov.

"Pred rokom sprístupnil rezort geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky novú webovú aplikáciu Mapový klient ZBGIS, ktorá poskytuje plnohodnotné informácie z rezortu geodézie, kartografie a katastra. Aplikácia je funkčne zameraná na zobrazovanie a interaktívnu prácu s digitálnymi údajmi katastra nehnuteľností, údajmi ZBGIS, registra adries, referenčnými geodetickými bodmi, rastrovými mapami z archívu, ako aj s digitálnym modelom terénu a geografickými názvami. Tieto údaje sú integrované do jedného celku, čo umožňuje používateľom získať komplexnejšie informácie o konkrétnom území nielen z pohľadu aktuálnych vlastníckych vzťahov, ale aj z hľadiska topografie," priblížila Frindrichová.

"Na základe dohody s MPRV SR sme pridali novú vrstvu, a to Register pôdy LPIS. LPIS sa zobrazuje v mapovej téme Kataster nehnuteľností, aby bolo možné zobraziť LPIS spolu s údajmi katastra nehnuteľností a ortofotomozaikou SR. Neoceniteľnou funkciou našej aplikácie je možnosť využitia priamo v teréne na mobilných zariadeniach, na ktorých sa zobrazí v rovnakom vzhľade (responzívny dizajn). Pri použití lokalizácie mobilného zariadenia prostredníctvom GPS modulu je možné pomocou funkcie 'zobrazenie vašej polohy' priamo v teréne, kde stojíte, sa lokalizovať, a tak dostať informáciu o pozemku, na ktorom sa nachádzate," doplnila predsedníčka ÚGKK SR.

V prvom kroku je podľa nej potrebné otvoriť si webovú stránku ÚGKK SR a kliknúť na priečinok "Mapový klient ZBGIS". Následne si treba otvoriť tému Kataster nehnuteľností https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster, aktivovať vrstvu LPIS a zadať obec/číslo parcely. Mapy sú vizualizované, zrozumiteľné, poľahky (na stupnici) sa dá nastavovať ich priehľadnosť. Následne číslo zadaného pôdneho bloku, respektíve kultúrneho dielu treba skopírovať do aplikácie Geopriestorovej žiadosti o podporu GSAA spravovanej Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) na jeho webovom sídle https://gsaa.vupop.sk/, kde sa zobrazí žiadateľ tzv. priamej platby.