Ekonomika

M.ŠEFČOVIČ: Nová vláda USA nám ešte neoznámila postoj k energetike

TASR, 17. februára 2017 17:33

Ani v oblasti ochrany klímy, čo sa vzťahuje aj na vlani prijatú Parížsku dohodu.

Eurokomisár Maroš Šefčovič Foto: TASR/Martin Baumann
Brusel 17. februára (TASR) - Nová americká vláda sa zatiaľ nevyjadrila ohľadom svojej koncepcie pre energetiku a klimatickú politiku, o to viac silnejú vo svete hlasy, aby sa prvenstva v tejto oblasti ujala Európska únia (EÚ). Uviedol podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič z medzinárodnej bezpečnostnej konferencie v Mníchove, kde sa zúčastnil série rokovaní z oblasti energetickej bezpečnosti a dopravy.

Šefčovič v telefonickom rozhovore pre TASR uviedol, že dnes dopoludnia bol v Mníchove účastníkom okrúhleho stola rozhovorov na tému dôležitosti energetickej bezpečnosti z hľadiska jej príspevku pre svetovú bezpečnosť ako takú. Týchto rokovaní sa zúčastnil aj azerbajdžanský prezident, najvyšší zástupcovia energetického koncernu Shell alebo bývalý poradca prezidenta USA Baracka Obamu pre energetickú bezpečnosť. Šefčovič priznal, že diskusie sa viedli aj o tom, aký bude mať vplyv nová geopolitická situácia vo svete - aj z hľadiska prezidentských volieb v USA - na vývoj udalostí v Európe.

Slovenský eurokomisár dodal, že dnešné druhé kolo pracovných rokovaní v Mníchove bolo zamerané na oblasť dopravy. Predstavil pracovný legislatívny návrh, ktorý chystá tohto roku predložiť Európska komisia a ktorý je zameraný na modernizáciu dopravy v Európe.

Za významné označil stretnutie so šéfom automobilky BMW, lebo veľké európske automobilky sa zaujímajú o podporu zo strany EÚ pre nové trendy inteligentnej mobility, ako sú elektrické autá, samoriadiace systémy, prepojené autá a kombinovaná doprava. Šefčovič pripomenul, že tieto trendy podporujú primátori veľkých miest, lebo sú zárukou čistejšieho ovzdušia a menších dopravných zápch.

Na programe rokovaní mal aj stretnutie so šéfom firmy Airbus, kde vysvetlil novú stratégiu EÚ pre letectvo a ocenil dobrú spoluprácu a dôležitosť leteckého priemyslu pre budúcnosť európskej ekonomiky.

Na otázku TASR, aký má postoj nová administratíva USA k energetike a klimatickým otázkam, Šefčovič priznal, že Washington zatiaľ nejakú oficiálnu pozíciu nepredložil. Ani v oblasti ochrany klímy, čo sa vzťahuje aj na vlani prijatú Parížsku dohodu.

"Preto je dôležité si na túto pozíciu počkať, avšak zo strany svetových partnerov sa voči EÚ vznášajú veľké očakávania v tom, aby Únia prevzala úlohu jednoznačného lídra pokiaľ ide o energetickú a hospodársku transformáciu," upozornil Šefčovič. Spresnil, že sa to týka využívania nízkouhlíkových technológií a čistých nefosílnych technológií, kde sa tiež očakáva, že EÚ bude pri zavádzaní týchto technológií pomáhať aj chudobnejším a rozvojovým krajinám sveta.

Podľa jeho slov si EÚ uvedomuje skutočnosť, že takmer 1,3 miliardy ľudí na svete nemá prístup k elektrine cez centrálne energetické systémy, a preto ich budúcnosť vidí v podpore energetických mikrocentrál s využívaním obnoviteľných zdrojov.

"Chceme, aby EÚ aj naďalej viedla tento proces dekarbonizácie a podelila sa o svoje technologické výsledky aj s rozvojovými krajinami. Ako najväčší poskytovateľ finančnej pomoci to určite zohľadníme," uviedol v závere.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 17:53

JOUROVÁ: Budúci rok chceme vyčistiť trh od potravín dvojakej kvality
Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť v tejto súvislosti pripomenula, že Európska komisia (EK) chystá aj novú metodiku pre lepšie porovnávacie testovanie kvality potravín.

sk
dnes 16:26

Kauza fipronilových vajec vyústila do memoranda pre všetky krajiny EÚ
Ministri členských krajín sa sústredili na otázku, kde sa stala chyba, že infikované vajcia a produkty z nich boli objavené v 26 z 28 krajín únie.

sk
dnes 16:05

Slovenská ekonomika by mala v tomto roku vzrásť o 3,3 % a zrýchľovať
Hlavným zdrojom rastu by mal byť podľa NBS export, prorastovo však bude pôsobiť aj súkromná spotreba a v ďalších rokoch zrejme aj investície.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac