< sekcia Ekonomika

N. Storonsky: Bitcoin nie je podvod

Nikolaj Storonsky. Foto: evbuc.com

Šéf start-upovej elektronickej banky Revolut tak predložil protikladný pohľad na digitálne meny, ako má šéf JPMorgan CEO Jamie Dimon, ktorý ich označil za podvod, ktorý vybuchne.

Londýn/New York 24. novembra (TASR) - Bitcoin ani ďalšie digitálne meny nie sú podvod, povedal v rozhovore pre CNBC šéf start-upovej elektronickej banky Revolut Nikolaj Storonsky a prirovnal ich ku komoditám. Dodal, že Revolut plánuje spustiť celý rad služieb pre kryptomeny.

Storonsky tak predložil protikladný pohľad na digitálne meny, ako má šéf JPMorgan CEO Jamie Dimon, ktorý ich označil za "podvod", ktorý "vybuchne".

"Rozhodne to nie je podvod," uviedol Storonsky. Podľa neho síce nie je pravdepodobné, že by ľudia používali bitcoin pri každodenných transakciách, ale to isté platí pre komodity, ako je zlato.

"Použitie zlata v reálnom svete je veľmi obmedzené. Napriek tomu však existuje obrovský trh, na ktorom sa obchodujú veľké objemy, a tieto objemy určujú cenu zlata," uviedol Storonsky. "Nikto nepozná odpoveď na otázku, aká je skutočná cena zlata. To isté platí aj pre bitcoin." Až 99 % bitcoinových transakcií je podľa neho špekulatívnych, len 1 % zahŕňa jeho každodenné použitie.

Niektorí šéfovia zo sektora finančných služieb vyjadrili obavy z vysokej volatility bitcoinu. Napríklad šéf Credit Suisse Tidjane Thiam uviedol, že táto obrovská volatilita je "dokonalou definíciou špekulácie a bubliny". Storonsky, ktorý je bývalým obchodníkom Credit Suisse, však upozornil, že to isté by sme mohli povedať o iných komoditách, ako je napríklad ropa. "Ak sa pozrieme na trh s ropou, 90 % objemu sú špekulácie, len 10 % reálne použitie."

Kurz bitcoinu v novembri prekonal hranicu 8000 USD. Miliardár a investor Mike Novogratza tvrdí, že do konca roka kurz prekoná 10.000 USD.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.