< sekcia Ekonomika

Na Slovensku pribúdajú rumunské firmy

Ilustračná snímka. Foto: TASR Štefan Puškáš

Za posledných šesť rokov vzniklo dovedna 742 spoločností s rumunským vlastníkom.

Bratislava 16. januára (TASR) - Rumuni sa v posledných rokoch zaradili medzi najaktívnejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. Medziročne na Slovensku založia viac než stovku spoločností. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode, ktorá zmapovala vývoj počtu firiem s rumunským vlastníkom za posledných šesť rokov.

Kým v roku 2013 podnikalo na Slovensku podľa databáz Bisnode 620 spoločností s majiteľom z Rumunska, do konca roka 2018 ich počet narástol na 1362 firiem, čo znamená 120 % nárast.

Za posledných šesť rokov vzniklo dovedna 742 spoločností s rumunským vlastníkom. Najväčší medziročný nárast pritom eviduje poradenská spoločnosť z roku 2017 na rok 2018, keď rumunskí podnikatelia založili 165 nových firiem.

"Záujem rumunských podnikateľov o zakladanie firiem na Slovensku do značnej miery súvisí so situáciou na miestnom trhu práce, ktorý bojuje s nedostatkom zamestnancov. Podobný trend pozoruje spoločnosť aj v susednom Česku, kde podľa poslednej analýzy došlo v rokoch 2014 - 2018 k nárastu pri počte firiem s rumunským vlastníkom až o 179 %," hovorí analytička Petra Štěpánová.

Tak ako v Českej republike, tak aj na Slovensku najviac novozaložených firiem podniká v oblasti obchodu, služieb, cestnej prepravy a stavebníctva.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.