Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 30. apríl 2024Meniny má Anastázia
< sekcia Ekonomika

Máte v záhrade túto rastlinu? Pozor, je nebezpečná

Ilustračné foto. Foto: TASR

Napadnuté rastliny môžu spôsobiť infekciu a smrť ďalších a vážne ohroziť poľnohospodárstvo, lesníctvo, záhradkárov, verejnú zeleň aj voľnú prírodu SR či susedných štátov.

Bratislava 28. marca (TASR) - Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR upozorňuje na šírenie baktérie Xylella fastidiosa spôsobujúcu Pierceovu chorobu rastlín. Infikované rastliny sa pravdepodobne nachádzajú aj v SR, konkrétne Polygala nádherná. Napadnuté rastliny môžu spôsobiť infekciu a smrť ďalších a vážne ohroziť poľnohospodárstvo, lesníctvo, záhradkárov, verejnú zeleň aj voľnú prírodu SR či susedných štátov. Informovala o tom dnes Zuzana Peiger Ačjaková z MPRV.

Baktéria sa podľa nej šíri v EÚ aj napriek súboru opatrení, podľa ktorých je okrem iného z napadnutého územia zakázané premiestňovanie rastlín. Záhradné centrá, do ktorých boli všetky rastliny tohto druhu dovezené na územie SR z ČR, boli Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP) skontrolované.

Na základe vykonaných kontrol sa zistilo, že aspoň jedna Polygala nádherná (Polygala myrtifolia) dodaná do ČR pôvodne zo Španielska, bola pozitívne testovaná. Vzhľadom k tomu, že rastliny dovezené na Slovensko pochádzali z jednej dodávky, je možné, že baktéria sa nachádza aj v SR.

MPRV preto vyzýva obyvateľov, ktorí si zakúpili rastliny druhu Polygala nádherná v máji alebo v júni minulého roka v Bratislave alebo v Košiciach, aby bezodkladne informovali oblastných fytoinšpektorov ÚKSÚP na nižšie uvedených kontaktoch. Celkovo bolo predaných 11 kusov rastlín pravdepodobne infikovaných baktériou Xylella fastidiosa. Výskyt baktérie je nebezpečný vzhľadom k tomu, že napáda a v krátkom čase usmrcuje viac ako 200 hostiteľských druhov rastlín.

MPRV zároveň z dôvodu prevencie pred zavlečením karanténnych škodcov alebo chorôb rastlín vyzýva občanov, aby si nedovážali pre vlastnú spotrebu žiadne rastliny ani ich časti z voľnej prírody.

Polygala nádherná (Polygala myrtifolia).
Foto: wikipedia


Doposiaľ boli zistené výskyty v Taliansku, kde baktéria zlikvidovala produkciu olív v oblasti Apulia, vo Francúzku na ostrove Korzika a Provence-Alpes- Côte d'Azur a Baleárskych ostrovoch Španielska, ale aj vo východnej časti Nemecka a najnovšie aj v ČR.

Zo zoznamu hostiteľských rastlinných druhov, ktorých je viac ako 200, sú najpoužívanejšie poľnohospodárske plodiny: lucerna, komonica, mätonoh, amarantus, lupina, ovos hluchý, kapustovité druhy, stoklas, slnečnica, cirok, ďatelina plazivá, vika, ale aj ovocné druhy: lieska, jahoda, orech, moruša, mandľa, broskyňa, čerešňa, višňa, slivka (vrátane trnky), marhuľa, hruška, malina, černica, čučoriedka, vinič, či lesné druhy: javor, jelša, jaseň, platan, topoľ, dub, vŕba, brest, alebo okrasné druhy: kávovník, fikus, fuchsia, ginko, brečtan, hortenzia, magnólia, myrta, oleander, oliva, vavrínovec, polygala.

Hostiteľskými môžu byť aj medovka, ambrózia, citrusy, pupenec roľný, levanduľa, ibiš, stavikrv, rozmarín, majorán, skorocel kopijovitý, šalvia, baza, žihľava, zimozeleň a množstvo ďalších voľne žijúcich druhov rastlín, ktoré sa bežne vo vegetácii SR vyskytujú.