< sekcia Ekonomika

Na výjazdovom rokovaní vlády budú riešiť najmä problém dopravy

Na archívnej snímke primátor hlavného mesta SR Bratislavy Ivo Nesrovnal. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Jednou z hlavným tém výjazdového rokovania vlády bude aj problematika náhradných nájomných bytov.

Bratislava 12. decembra (TASR) – Na výjazdovom rokovaní vlády v Bratislave v stredu (13.12.) prerokujú najdôležitejšie problémy hlavného mesta, medzi ktorými je najmä doprava, toxická skládka v mestskej časti Vrakuňa či náhradné nájomné bývanie. Na utorkovom brífingu to povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Zároveň potvrdil informáciu, že Bratislava dostane dotáciu 13 miliónov eur na opravu ciest.

Doprava je podľa Nesrovnala najväčším problémom Bratislavy, týka sa cestnej, ako aj železničnej infraštruktúry. "Vláda nám chce v tomto pomôcť účelovou dotáciou do cestnej infraštruktúry vo výške 13 miliónov eur, kombinovane pre hlavné mesto a Staré Mesto," uviedol primátor. Potvrdil tak slová premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z pondelka (11.12.), ktorý avizoval, že Bratislava by mala dostať peniaze na opravu ciest. Financie by mali smerovať aj do Slovenskej národnej galérie či Slovenského národného divadla.

Na vláde sa majú venovať aj veľkým investičným celkom a dopravným stavbám pri Bratislave, ktoré podľa Nesrovnala treba realizovať tak, aby mali čo najmenší vplyv na život Bratislavčanov. "Musíme sa konečne pohnúť so železničnou dopravou. To znamená Hlavná stanica, Filiálka, terminály integrovanej osobnej prepravy. Taktiež zintenzívnenie železničnej dopravy na území Bratislavy, pretože tu nie som spokojný s progresom, ktorý je pomalý. Dúfam, že sa veci po rozhodnutí vlády začnú hýbať rýchlejšie," skonštatoval primátor. Riešiť sa tiež majú opravy chodníkov či cyklistických lávok na Prístavnom moste a Moste Lafranconi.

Jednou z hlavným tém výjazdového rokovania vlády bude aj problematika náhradných nájomných bytov. Bratislava totiž do konca roka 2016 nezabezpečila náhradné nájomné bývanie pre 580 žiadateľov z reštituovaných bytov. Od začiatku tohto roka má preto povinnosť im vyplácať rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným. "Nespravodlivý zákon nahradil krivdu krivdou a hodil riešenie na plecia samosprávy. V Bratislave je v zákone systémová chyba, lebo má iné štruktúry ako ostatné slovenské mestá a nevie si postaviť tie byty," uviedol Nesrovnal. Ako podotkol, pre hľadanie riešenia sa má vytvoriť medzirezortná komisia.

Podľa Nesrovnala sa ukazuje, že vzťah vlády a hlavného mesta môže byť konštruktívny bez ohľadu na politickú príslušnosť s cieľom spojiť sa a riešiť veci. "Nebolo tomu vždy tak. Mojou víziou je Bratislava ako hlavné mesto nielen pre Bratislavčanov, ale pre celé Slovensko, na ktoré môžu byť hrdí všetci Slováci," skonštatoval primátor.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.