Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Ekonomika

Najtransparentnejšou štátnou firmou je Železničná spoločnosť Slovensko

Logo Železničnej spoločnosti Slovensko Foto: TASR/Štefan Puškáš

Ukázal to prieskum neziskovej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko medzi 30 najväčšími štátnymi firmami.

Bratislava 10. júla (TASR) - Najtransparentnejšou firmou s účasťou štátu alebo samosprávy je Železničná spoločnosť Slovensko. Ukázal to prieskum neziskovej mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko medzi 30 najväčšími štátnymi firmami. "Tiež veľmi dobre dopadol aj Rozhlas a televízia Slovensko. Z tých našich kritérií splnili zhruba dve tretiny," informoval na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš.


Mestské spoločnosti

Spomedzi 15 vybraných mestských spoločností sa najlepšie umiestnil Dopravný podnik mesta Košice a najhoršie Mestský hokejový klub (MsHK) Žilina. Ten podľa Šípoša v podstate odmietol poskytnúť základné informácie, ktorými sú výročné správy a obchodné zmluvy. "Pritom je to 100-% akciovka mesta," podotkol Šípoš.

V rámci rebríčka hodnotila Transparency International Slovensko práve ochotu štátnych a mestských firiem poskytovať informácie o svojom fungovaní a hospodárení. Ako sa ukázalo, tretina zo 45 najväčších firiem ani neodpovedala na žiadosť o informácie, ktoré sú povinné poskytnúť podľa infozákona.

Dve tretiny firiem neposkytli výšku platov svojich riaditeľov či ich životopisy a polovica firiem odmietla poskytnúť zmluvu o upratovaní. "V podstate nevieme, ako narábajú so štátnymi peniazmi, pretože sa odmietajú podrobiť kontrole," skonštatoval Šípoš.

V rámci jednotlivých oblastí si oslovené firmy počínali najhoršie v oblasti etiky. Tri štvrtiny spoločností nemali etický kódex a nedostatočná bola aj ochrana zamestnancov, ktorí by chceli nahlásiť korupčné správanie. Problémy mali spoločnosti aj v oblasti poskytovania grantov a dotácií. Chýbali pravidlá pre ich udeľovanie a ako aj informácie o tom, komu a v akej výške boli granty udelené.