Ekonomika

Najvyšší rast HDP na úrovni 2,6 % predpovedá Slovensku OECD

TASR, 27. mája 2012 12:00

Viaceré významné inštitúcie vrátane OECD svoje predikcie v posledných mesiacoch upravili.

Foto: TASR
Bratislava 27. mája (TASR) - Najväčší rast predpovedá slovenskej ekonomike v tomto roku Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Hrubý domáci produkt (HDP) SR by sa mal podľa nej medziročne zvýšiť o 2,6 %. Viaceré významné inštitúcie vrátane OECD svoje predikcie v posledných mesiacoch upravili. "V súčasnosti sa pohybujú od 0,8 % do 2,6 %," informoval analytik UniCredit Bank Slovakia Ľubomír Koršňák.

Na úrovni 2,4 % odhaduje rast slovenského hospodárstva Medzinárodný menový fond (IMF) a o 0,1 percentuálneho bodu nižší rast očakáva Ministerstvo financií (MF) SR. Národná banka Slovenska (NBS) odhaduje 2,1 %, pričom priemer predikcií slovenských komerčných bánk dosiahol úroveň 1,9 %. Najpesimistickejšie očakávania má Európska komisia (EK), ktorá odhaduje medziročný rast slovenského HDP na úrovni 1,8 %.

EK a OECD nedávno menili aj odhady ekonomického vývoja v eurozóne. OECD zmenila odhad rastu HDP eurozóny na rok 2012 z 0,2 % na -0,1 % HDP, pričom k zlepšeniu odhadu došlo len v prípade 5 krajín eurozóny. EK znížila svoju prognózu pre eurozónu ešte výraznejšie - z pôvodného rastu vo výške 0,5 % HDP na -0,3 % HDP. Odhad rastu HDP pritom zvýšila len v dvoch krajinách eurozóny, ktorými boli Luxembursko a Slovensko. "Obe tieto inštitúcie pritom pripisujú Slovensku v roku 2012 najrýchlejší rast spomedzi všetkých krajín eurozóny," zdôraznil Koršňák.

Zdielať článok na Facebook

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 16:37

Objednávky na nové výrobky dlhodobej spotreby z USA v júni vzrástli
Ale aj objednávky na kľúčové kapitálové produkty v júni ožili po dvoch mesiacoch poklesu.

sk
včera 15:54

Čínski turisti objavili Česko, prvýkrát minuli v ČR viac než Rusi
V júni dosiahol podiel výdavkov čínskych návštevníkov 26 % z celkovej sumy, ktorú turisti nechali v českých obchodoch.

sk
včera 15:40

I. Korčok: Slovensko bolo posledné roky pri riešení všetkých kríz v EÚ
V politickej rovine Korčok zdôraznil, že v posledných rokoch sa EÚ zmenila vo svojom vnútri, keď vďaka Lisabonskej zmluve došlo k nárastu vplyvu a politickej váhy Európskeho parlamentu. video

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR