< sekcia Ekonomika

Nárast produkcie v USA môže podľa Sečina destabilizovať ropný trh

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Globálne snahy o stabilizáciu ropného trhu podľa Sečina komplikuje nedostatok spoľahlivých informácií o zásobách rovnako ako o ponuke a dopyte.

Verona 21. októbra (TASR) - Globálna dohoda o obmedzení produkcie ropy neviedla k zásadnému prelomu v oblasti vysokých zásob. Naopak, očakávaný nárast produkcie z bridlíc v USA môže v roku 2018 destabilizovať trh, uviedol vo štvrtok (19.10.) šéf ruského ropného koncernu Rosnefť Igor Sečin.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalší producenti na čele s Ruskom sa ešte koncom vlaňajška dohodli na obmedzení ťažby o takmer 1,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Cieľom bolo zníženie nadmerne vysokých globálnych zásob a podpora cien čierneho zlata.

"Analýza ukázala, že ohlásený cieľ stabilizácie zásob sa nepodarilo plne implementovať a že je príliš skoro na to, aby sme hovorili o zmene na globálnom trhu," povedal Sečin na ropnom fóre vo Verone.

Sečin, ktorý je blízkym spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina, je známy svojím skepticizmom ohľadom schopnosti kartelu OPEC regulovať svetový trh s ropou.

Cieľom dohody medzi OPEC a ďalšími producentmi bolo zníženie ropných rezerv v popredných priemyselných krajinách na 5-ročný priemer. Podľa OPEC tieto zásoby v septembri boli o 160 miliónov barelov nad 5-ročným priemerom, pričom ešte v januári boli nad ním o 340 miliónov barelov.

Ceny ropy od polovice roka 2014 padli o 50 %, čo spôsobilo, že energetické firmy obmedzili prieskum a producenti ťažbu. Ceny sa stabilizovali na úrovni nad 50 USD (42,31 eura) za barel, čo je úroveň, ktorú mnohí producenti považujú za férovú.

Podľa Sečina je rovnováha medzi ponukou a dopytom krehká, keďže produkcia z bridlíc USA sa môže na budúci rok výrazne zvýšiť, ak ceny ropy zostanú relatívne pevné. "To je dôvod, prečo si myslím, že v blízkej budúcnosti nemôžeme počítať s prudkým nárastom cien ropy."

Globálne snahy o stabilizáciu ropného trhu podľa Sečina komplikuje nedostatok spoľahlivých informácií o zásobách rovnako ako o ponuke a dopyte. "Kľúčovou úlohou v tejto oblasti je vytvorenie jednotného systému merania zásob a spôsob odstraňovania prebytočných rezerv."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.