< sekcia Ekonomika

Cudzinci na Slovensku sa snažia bývať čo najekonomickejšie

Ilustračné foto. Foto: TASR/Tomáš Doboš

Pracovníci, cudzinci sa snažia nájsť ubytovanie čo najbližšie k miestu, kde majú zamestnanie. Môžu bývať aj v podnájme u fyzickej osoby, pre ktorú platí zákon o krátkodobom nájme bytu.

Bratislava 11. decembra (TASR) – Cudzinci, ktorí prichádzajú pracovať do výroby na Slovensko, sa snažia bývať čo najekonomickejšie. Štandardne neprichádzajú s rodinami, ale na týždeň alebo na iný časový horizont. Pre TASR to povedal prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár.

„Bývajú v rôznych ubytovniach, v budovách, ktoré už nefungujú ako penzióny, a podobných nehnuteľnostiach, aby sa najväčšia časť pracovníkov v nich mohla ubytovať v prepočte na osobu čo najlacnejšie," povedal o tomto segmente realitného trhu.

Pracovníci sa snažia nájsť ubytovanie čo najbližšie k miestu, kde majú zamestnanie. Môžu bývať aj v podnájme u fyzickej osoby, pre ktorú platí zákon o krátkodobom nájme bytu. "Zákon zvýhodňuje majiteľa bytu, to znamená, že majiteľ bytu sa nemusí obávať, že ak dá výpoveď nájomcovi, tak nájomca sa prostredníctvom právnych obštrukcií nepohne z bytu,“ konštatoval prezident NARKS s tým, že majiteľ bytu si plní daňové povinnosti voči štátu.

Samospráva, na území ktorej sa ubytovacie zariadenie nachádza, prijíma všeobecno-záväzné nariadenie, ktorým upraví výšku miestnej dane za ubytovanie. V hlavnom meste SR Bratislava je výška tejto dane 1,70 eura za fyzickú osobu a prenocovanie v ubytovacom zariadení. Základom dane je počet prenocovaní fyzickej osoby v ubytovacom zariadení.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.