Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. jún 2024Meniny má Karolína
< sekcia Ekonomika

Nemecká ekonomika tento rok vzrastie o 1,8 %

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Analýzy expertov sa však v jednotlivých prognózach líšia.

Berlín 10. septembra (TASR) - Tri popredné nemecké ekonomické inštitúty predložili nové prognózy rastu domáceho hospodárstva. Rovnaký názor majú na rast v tomto roku, ich predpovede týkajúce sa ďalšieho vývoja sa však rozchádzajú. Informovala o tom agentúra DPA.

Najväčšia európska ekonomika bude aj na budúci rok pokračovať v raste. Experti sú však nejednotní, či sa jej rast zrýchli, spomalí sa, alebo či bude stagnovať.

Kielsky inštitút pre svetovú ekonomiku IfW, rýnsko-vestfálsky inštitút pre ekonomický výskum RWI rovnako ako hallský inštitút pre výskum ekonomiky IWH tento rok počítajú so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) Nemecka o 1,8 %. Pokiaľ ide o vývoj v roku 2016, najoptimistickejší je IfW, ktorý prognózuje zrýchlenie tempa rastu na 2,1 %. Naopak, RWI znížil svoju predpoveď o desatinu bodu na 1,8 %. Ešte skeptickejší je IWH, ktorý očakáva len 1,7 %.

Rovnako rozdielne hodnotia inštitúty vývoj v ekonomike. "Nemecko sa nachádza na ceste k vysokému rastu," uvádza sa v analýze IfW, ktorý sa ako jediný odvážil predpovedať aj rast na rok 2017, keď počíta s ďalším zrýchlením a so zvýšením HDP o 2,3 %. Kielsky inštitút predpokladá, že expandovať bude export rovnako ako domáci dopyt a že nezamestnanosť klesne na nové minimá. Inštitút poukázal na zvýšenie kúpnej sily vďaka zlacneniu ropy.

IWH hovorí naopak o utlmenom raste a očakáva, že vývoz stratí dynamiku. Jedným z dôvodov je ochladenie rozvíjajúcich sa ekonomík. Experti hallského inštitútu uviedli, že trh práce vo veľkej miere ovplyvnia migranti. Z dôvodu vysokého počtu utečencov sa tento rok môže pracovná sila, ktorá je k dispozícii na trhu práce, zvýšiť o 128.000 ľudí. Všetky tri inštitúty počítajú s ďalším poklesom nezamestnanosti. Počet ľudí bez práce by sa mal znížiť na 2,7 až 2,8 milióna.

Najväčším nebezpečenstvom je podľa expertov ochladzovanie čínskej ekonomiky, kde sa zvýšilo riziko tvrdého pristátia. "Prvé indikátory pre tretí kvartál signalizujú ďalšie spomalenie tempa rastu v Číne," uviedol RWI. Silnejšie impulzy však možno očakávať z rozvinutých ekonomík, predovšetkým z USA.

Nemecké akciové trhy klesli

Nálada na nemeckej burze sa dnes opäť zhoršila. Kľúčový frankfurtský index Dax stratil 0,90 % a uzavrel na úrovni 10.210,44 bodu. Informovala o tom agentúra DPA.

Index MDax, na ktorom sú kótované stredne veľké nemecké firmy, klesol o 0,30 % na 19.759,33 bodu a technologický index TecDax oslabil o 0,28 % na 1729,78 bodu.

Investori sú naďalej nervózni. Dôvodom je blížiace sa zvyšovanie úrokových sadzieb v USA a odlev kapitálu z Číny. Kľúčovému nemeckému indexu Dax sa v stredu (9. 9.) nepodarilo prekročiť dôležitú hranicu 10.500 bodov a experti počítajú s jeho ďalším poklesom.