< sekcia Ekonomika

Nemeckí exportéri majú za sebou ďalší rekordný rok

Na snímke dlhou expozíciou je Brandenburská brána ovinutá svetlami okoloidúcich automobilov v Berlíne 14. januára 2019. Foto: TASR/AP

Nemecký export v roku 2018 stúpol o 3 % na 1,317 bilióna eur, uviedol v piatok spolkový štatistický úrad. V roku 2017 sa vývoz zvýšil o 6,2 %.

Wiesbaden 8. februára (TASR) - Nemeckí exportéri majú za sebou piaty rekordný rok po sebe, a to aj napriek obchodno-politickým sporom vo svete. Tempo rastu vývozu sa však spomalilo.

Nemecký export v roku 2018 stúpol o 3 % na 1,317 bilióna eur, uviedol v piatok spolkový štatistický úrad. V roku 2017 sa vývoz zvýšil o 6,2 %.

Nemeckí vývozcovia pocítili vplyv negatívnych faktorov predovšetkým na konci vlaňajška. Po slabom novembri export v decembri medziročne klesol o 4,5 %. Odvetviu spôsobuje obavy ochladenie svetovej ekonomiky, medzinárodné obchodné spory a neistoty týkajúce sa brexitu.

Nemecký dovoz vlani vzrástol o 5,7 % na rekordných 1,090 bilióna eur. Keďže import rástol rýchlejšie než export, prebytok zahraničnej obchodnej bilancie Nemecka sa znížil na 227,8 miliardy eur z 247,9 miliardy eur v roku 2017.

Nemecký obchodný zväz BGA počíta v tomto roku so zvýšením vývozu až o 3 %. "Aj napriek vysokej pravdepodobnosti neriadeného brexitu predpokladáme, že nemecký export môže v tomto roku vzrásť až o 3 %," uviedol šéf BGA Holger Bingmann.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.