Ekonomika

Nezamestnanosť v Levickom okrese klesala počas celého minulého roku

TASR, 23. januára 2016 16:45

Z hľadiska tvorby pracovných miest má pre celý región veľký význam atómová elektráreň Mochovce.

Ilustračné foto Foto: TASR - Lukáš Grinaj
Levice 23. januára (TASR) – V priebehu celého uplynulého roka klesal v okrese Levice počet ľudí, ktorí sú bez práce. Ku koncu roku 2015 evidoval Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) v Leviciach celkovo 7129 uchádzačov o zamestnanie, čo je medziročne o 1224 ľudí menej. Miera evidovanej nezamestnanosti klesla z 12,91 % na konci roku 2014 na 10,73 % v decembri 2015. Podľa slov Anity Štefankovej z kancelárie riaditeľa ÚPSVaR v Leviciach, sa v roku 2016 predpokladá ďalší pokles počtu evidovaných uchádzačov o zamestnanie.

Ako doplnila, najviac pracovných ponúk prichádza z okolia Levíc, kde sa nachádza priemyselný park s väčším počtom zamestnávateľov a ktoré sú zároveň centrom okresu. Z hľadiska tvorby pracovných miest má pre celý región veľký význam atómová elektráreň Mochovce. "S finišujúcou dostavbou tretieho a štvrtého bloku tejto elektrárne súvisí potreba veľkého množstva pracovnej sily. Od vysokokvalifikovaných až po pomocných pracovníkov s najnižšou, respektíve žiadnou kvalifikáciou," hovorí Štefanková. Ako dodala, momentálne je na trhu práce v levickom regióne najväčší záujem o pracovné pozície čašník-servírka, kuchár, elektromechanik, operátor výroby, pomocný pracovník, skladový robotník, zvárač a vodič nákladného motorového vozidla.

Nové pracovné miesta v okrese Levice postupne vznikajú aj napriek tomu, že s výnimkou dostavby Mochoviec, neprišli do regiónu v poslednom období žiadne väčšie investície. "Sú však badateľné priebežné rozšírenia existujúcich výrobných prevádzok, súvisiace s oživením podnikateľského prostredia po predchádzajúcom období stagnácie. Je predpoklad, že niektorí súčasní zamestnávatelia, najmä v oblasti strojárstva, budú profitovať aj z príchodu automobilky Jaguar do Nitry. V súvislosti s touto investíciou sa očakáva výraznejšie zníženie miery nezamestnanosti a ovplyvnenie trhu práce v regióne," uviedla Štefanková.

Aj napriek tomu, že nezamestnanosť v okrese postupne klesá, v evidencii figurujú aj uchádzači o zamestnanie, ktorým sa dlhodobo nedarí uplatniť na trhu práce. Patria medzi nich predovšetkým uchádzači z nižšou kvalifikáciou a absolventi poľnohospodárskych odborov. "Problémom je, že kvalifikácia veľkej časti uchádzačov nekorešponduje s požiadavkami trhu práce, a taktiež nízka motivácia a angažovanosť smerom k hľadaniu si pracovného miesta u veľkej skupiny uchádzačov. Tá súvisí so stratou pracovných návykov," konštatuje Štefanková.

Prečítajte si aj:

23. januára 2016 10:51

Približne štvrtina ľudí v Kežmarskom okrese je bez práce
Koncom minulého roka sa nezamestnanosť v okrese pohybovala na úrovni 26,7 %.

sk
22. januára 2016 16:19

Nezamestnaných na úradoch práce by malo v tomto roku ubúdať
Pokles nezamestnanosti na Slovensku však môže spomaľovať štruktúra nezamestnaných, keďže stále je veľa dlhodobo nezamestnaných ľudí bez praxe a kvalifikácie.

sk
22. januára 2016 15:50

V okrese Liptovský Mikuláš hľadajú najmä kuchárov a čašníkov
Najväčším zamestnávateľom v okrese Liptovský Mikuláš je spoločnosť zameraná na výrobu nábytku Ikea Industry Slovakia.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 19:48

Maďarskí minister: V krajine sa skončilo obdobie lacnej pracovnej sily
Svedčí o tom mohutný rast miezd v poslednom období.

sk
dnes 18:03

V Taliansku zhabali viac ako 90.000 vajec kontaminovaných pesticídmi
Podľa policajtov kontaminácia mohla byť aj náhodná alebo mohla byť aj následkom nelegálnej prítomnosti fipronilu v potrave pre kurence.

sk
dnes 17:43

Draghi: Keď sa svet mení, musí sa tomu prispôsobiť aj menová politika
Problémom však je pretrvávajúce nepochopenie relatívne nových menových nástrojov.

sk

Najčítanejšie Ekonomika

Téma TASR

Používaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac